Wiadomości

  • 17 maja 2014
  • wyświetleń: 9642

Irena Sendlerowa na muralu

W Bielsku-Białej na ścianie budynku przy ulicy ks. Stanisława Stojałowskiego 19 powstał mural poświęcony pamięci Ireny Sendlerowej.

Jest on jednym z kilku, które zostaną zrealizowane w różnych polskich miastach w ramach ogólnopolskiej inicjatywy Fundacji Klamra. Autorami muralu są Małgorzata Rozenau oraz 3fala.art.pl. W jego symbolicznym odsłonięciu wziął udział Zvi Rav-Ner, ambasador Izraela w Polsce.

Odsłonięto mural Ireny Sendlerowej · fot. UM Bielsko-Biała


Irena Sendlerowa (1910-2008) - polska działaczka społeczna i charytatywna, zasłużyła się szczególnie swoimi działaniami podczas wojny, kiedy przy pomocy swoich łączniczek i zaufanych ludzi gotowych poświęcić swoje życie udało się jej wyprowadzić z getta warszawskiego około 2500 dzieci i umieścić je prywatnych domach, sierocińcach, klasztorach i ochronkach. Od 1942 roku była członkiem Rady Pomocy Żydom. W 1965 r. została uhonorowana przez izraelski instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Postanowieniami Prezydenta RP została odznaczona: Orderem Orła Białego (2003), Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2001), Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1996).

Ariel Brończyk / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Murale, graffiti" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Murale, graffiti

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Murale, graffiti" podaj