Wiadomości

  • 16 maja 2014
  • wyświetleń: 2248

Pomieszczą tam 10 kilometrów akt

15 maja 2014 roku przy ulicy Piłsudskiego 39 w Bielsku-Białej został wmurowany kamień węgielny budynku nowej siedziby Archiwum Państwowego w Katowicach Oddział w Bielsku-Białej.

Dzięki przychylności Prezydenta Miasta Bielska-Białej Archiwum Państwowe w Katowicach w 2010 roku pozyskało działkę pod budowę nowego budynku, w 2011 roku po wcześniejszym przeprowadzeniu konkursu architektonicznego i wyborze najkorzystniejszej oferty powstał projekt nowej siedziby.

Nowy budynek dla cennych archiwaliów · fot. UM Bielsko-Biała


We wrześniu 2013 roku został wyłoniony generalny wykonawca. Prace ruszyły już w październiku 2013 roku. Jest to pierwszy obiekt budowlany na potrzeby archiwalne w województwie śląskim. Będzie składał się z dwóch segmentów: ogólnodostępnego dla użytkowników oraz część magazynowej. Piętrowy magazyn pomieści około 10 km akt. Budynek będzie spełniał wszelkie standardy nowoczesnego przechowywania materiałów archiwalnych.

W nowej siedzibie do końca 2015 roku zostaną zgromadzone materiały archiwalne z trzech oddziałów zamiejscowych katowickiego Archiwum: Bielska-Białej, Oświęcimia i Żywca. Bielski oddział Archiwum będzie posiadał nowoczesną pracownię naukową (czytelnię) do udostępniania akt i zasobu bibliotecznego wyposażoną również w stanowiska komputerowe dla materiałów zdigitalizowanych oraz stanowiska z czytnikami mikrofilmów.

Archiwum będzie pełniło również rolę edukacyjną i popularyzatorską. W sali konferencyjnej będą mogły odbywać się sesje naukowe, lekcje archiwalne dla młodzieży oraz wystawy.

Ariel Brończyk / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.