Wiadomości

  • 14 maja 2014
  • wyświetleń: 5853

Bezkonkurencyjni ratownicy z ATH

Ekipa studentów ratownictwa medycznego z Akademii Techniczno-Humanistycznej wygrała doroczne ogólnopolskie zawody w Katowicach.

Beata Kołder, studentka II roku ratownictwa medycznego ATH oraz Natalia Rutkowska i Maciej Gębuś, oboje z III r., wystartowali w Katowicach wraz z 17 innymi ekipami uczelni z całej Polski. Jako zespół przygotowywali się do zawodów już od grudnia. Teraz musieli łącznie wykonać 6 zadań, m.in. z dorosłymi pacjentami, z dzieckiem, z przypadkami urazowymi oraz wziąć udział jako ekipa w ratowaniu ludzi podczas wypadku masowego. Tylko w tym ostatnim przypadku nie wygrali, każde inne zadanie im powiodło się najlepiej.

ratownicy ath
Bezkonkurencyjni ratownicy z ATH · fot. ATH Bielsko-Biała


Co więcej, jako jedyna ekipa w przypadku zadania z omdleniem, "uratowali" pacjenta, a więc przeprowadzili udzielenie pomocy w taki sposób, który gwarantowałby przeżycie prawdziwemu choremu. - To było trudne zadanie, bo wydawało się, że pacjent tylko omdlał, a tymczasem od śmierci dzieliły go dosłownie minuty. Trzeba było odkryć, że to przypadek zagrożenia zatrzymania krążenia i bardzo szybko działać. Tylko nasi studenci to odkryli, a potem na czas zareagowali - wyjaśnia Michał Ćwiertnia, opiekun bielskiej ekipy.

To były już V Ogólnopolskie Zawody Uczelni Wyższych w Ratownictwie Medycznym. - Dla naszych studentów to były już trzecie zawody, w poprzednich dwóch edycjach zajęliśmy trzecie miejsca - wyjaśniają Tomasz Ilczak i Michał Ćwiertnia, ratownicy medyczni z wieloletnim stażem, pracownicy Bielskiego Pogotowia Ratunkowego oraz Wydziału Nauk o Zdrowiu ATH, którzy przygotowują ekipy bielskiej uczelni do zawodów.

Ratownicy z ATH na 300 możliwych do zdobycia punktów otrzymali 274 - o ok. 40 więcej, niż kolejne ekipy. - Nasi studenci stworzyli zgrany zespół. Byli zarówno bardzo dobrze przygotowany, jak i mocno skoncentrowani na zadaniach - wyjaśnia Tomasz Ilczak.
Zwycięstwo ekipy z ATH oznacza, że za rok to właśnie Akademia będzie gospodarzem kolejnych, VI już Zawodów Uczelni Wyższych w Ratownictwie Medycznym.

Ariel Brończyk / bielsko.info

źródło: Uniwersytet Bielsko-Bialski

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.