bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 28 kwietnia 2014
  • wyświetleń: 3683

Papieskie korzenie w Lipniku

Grupa genealogów pod przewodnictwem Jana Motlaka z Bielska-Białej opracowała drzewo genealogiczne Jana Pawła II. Kluczem do genealogii Karola Wojtyły są zapisy z ksiąg parafialnych w Lipniku, obecnie dzielnicy Bielska-Białej.

W swym projekcie inicjatorzy dzieła oparli się wyłącznie na oryginalnych zdjęciach aktów metrykalnych, które pochodzą m.in. z archiwów w Watykanie, Warszawie, Lublinie, Radomiu czy Opawie. Korzystano wyłącznie z ksiąg parafialnych, w tym także ewangelickich. Daty, na które się powołują poparte są zdjęciami dokumentów.

kościół w lipniku
Kościół parafialny w Bielsku-Białej Lipniku · fot. parafialipnik.pl


Koordynatorem projektu jest Jan Motak z Bielska-Białej-Lipnika. Wśród osób zaangażowanych w przedsięwzięcie był m.in. zmarły już dawny proboszcz lipnicki ks. kan Marian Michalik, który pozwolił 15 lat temu na rozpoczęcie poszukiwań, a także publicyści - Czesław Hławiczka z Cieszyna i Jan Kliber z Jaworza i mieszkająca obecnie w Niemczech Beata Bistram, Dariusz Pawlak i znany bielski historyk Piotr Kenig. W realizacji projektu pomagali też proboszcz z Lipnika ks. kan Jerzy Wojciechowski, który udostępnił księgi parafii oraz ks. prałat Stanisław Śmietana z parafii w Czańcu.

Jak zauważa Motak z uzyskanych danych wynika, że kluczem do genealogii św. Jana Pawła II są zapisy z ksiąg parafialnych w Lipniku, obecnie dzielnicy Bielska-Białej. - Z Lipnika rozchodzą się prawie wszystkie gałęzie drzewa - zauważa Motak i przypomina, że obecny wystrój kościoła powstał już po chrzcie Karola Wojtyły -seniora i pochodzi z około 1885 roku, śluby odbywały się jeszcze w starym kościele lipnickim. Zachowała się tylko średniowieczna figura Madonny Lipnickiej sprzed pożaru. Motak zaznacza, że swoją wiedzę o historii parafii lipnickiej opiera na monografii dr. Jerzego Polaka ,,Zarys dziejów Lipnika”.

- Zapisy w księgach odczytane dają ciekawy obraz historii przodków. Na przykład Franciszek Przeczek umiera na chorobę płuc. Jego córka Anna, babcia papieża, umiera na wycieńczenie i gruźlicę. Nie dziwi fakt jej zgonu w wieku 29 lat i osierocenie ojca Jana Pawła II w wieku około 3 lat. Maciej potrzebuje kobiety do prowadzenia domu stąd jego 4 żony - zauważa genealog.

Aby uzupełnić brakujące informacje, Motak korzystał z dokumentów z Krakowa Wadowic, Czańca i Białej. Genealogia obejmuje także linię rodziny Kaczorowskich - rodziny, której wywodziła się mama Jana Pawła II - Emilia.

- 27 kwietnia 2014 roku dziecko chłopaka z Lipnika zostało świętym. Z moich ustaleń wynika, a wskazują na to zwłaszcza wypowiedzi Jana Pawła o swoim ojcu Karolu, który go wychowywał samotnie od 9 roku życia, że kult Maryi pochodzi właśnie z doświadczeń parafii lipnickiej, która do dziś kultywuje tradycje kultu maryjnego - dodaje. Zdaniem badacza, Karol-senior chodził z Lolkiem do Kalwarii Zebrzydowskiej na pielgrzymki, bo za młodu chodził do tego sanktuarium z Lipniczanami i swoim ojcem Maciejem na piechotę.

Maciej Wojtyła, po zdobyciu w Kętach zawodu krawca, praktykując u mistrza Jana Sztuki, pracował krótko jako czeladnik. Około roku 1875 przybył do Lipnika w poszukiwaniu pracy. 3 września 1878 roku Maciej Wojtyła poślubił Annę, córkę handlarza mąki Franciszka Przeczka i Marii z domu Hess. Babcia papieża - Anna Przeczek, urodziła się w Lipniku.

Wojtyłowie zamieszkali najpierw w wynajętym domu od gospodarza Gąsiora. który stał pomiędzy potokiem Niwka a wysoką skarpą od kładki łączącej ulicę Lipnicką z obecnym osiedlem Dembowskiego. Później przenieśli się do w domu oznaczonym nr. 31 w Lipniku, który stał w miejscu gdzie ulica Ogrodowa przechodzi w ulicę Bohaterów Westerplatte. Tu w 1879 roku urodził się ojciec papieża - Karol. Dom już dziś nie istnieje.

Po śmierci żony, Maciej Wojtyła z synem Karolem przeniósł się do Białej. Od roku 1880 należał do bialskiego Cechu Krawców, Kuśnierzy i Kapeluszników w. Ożenił się ponownie w 16.10.1882 roku z Anną Newald. 22.11.1885 roku z Teresą Wencelis i po jej śmierci 16.02.1889 poślubił Marię Zalewską. Mieli córkę Stefanię, która urodziła się 16 12.1891 r. w Białej. Ojciec papieża uczęszczał do szkoły ludowej, a następnie ukończył 4 klasy gimnazjalne w Białej. Przez krótki czas uczył się krawiectwa. W 1900 roku - Karol w wieku 21 lat został powołany do wojska austriackiego, gdzie został zawodowym żołnierzem. W wojsku pełnił funkcję podoficera rachunkowego. Służył w 56 pułku piechoty hr. Dauna, który stacjonował w Wadowicach.

Wkrótce poznał swoją żonę Emilię Kaczorowską córkę krakowskiego przedstawiciela handlowego Wytwórni Powozów z Białej. 10 lutego 1906 roku odbył się ich ślub w parafii garnizonowej św. Piotra i Pawła w Krakowie.

Po ślubie zamieszkali w Krakowie, w mieszkaniu znajdującym się niedaleko pułku, przy ulicy Mazowieckiej. W Krakowie, 27 sierpnia 1906 r. przyszedł na świat ich pierworodny syn Edmund. Od 1919 r. porucznik Karol Wojtyła służył w garnizonie wadowickim. Był wojskowym urzędnikiem w kancelarii Powiatowej Komendy Uzupełnień. Mieszkał z żoną Emilią i synem Edmundem w domu pod adresem Rynek 2, obok wadowickiego kościoła. 7 lipca 1916 w Białej zmarła 16 godzin po urodzeniu Olga, kolejne dziecko Wojtyłów. W Wadowicach 18 maja 1920 r., przyszedł na świat drugi syn Emilii i Karola Wojtyłów - Karol, przyszły papież Jana Paweł II ogłoszony 27 kwietnia świętym.

Strona internetowa projektu - www.lipnik-janm.strefa.pl.

ab / bielsko.info, źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.