bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 27 kwietnia 2014
  • wyświetleń: 1722

Diecezja przeżywa kanonizację

Około trzech tysięcy pielgrzymów z diecezji bielsko-żywieckiej weźmie udział w uroczystościach kanonizacji błogosławionych papieży Jan XXIII i Jana Pawła II - szacują przedstawiciele bielskiej kurii

Jan Paweł II
Jan Paweł II


Większość pielgrzymów wyjechała do Watykanu z grupami parafialnymi w autokarach, ale są także tacy, którzy przyjechali do Włoch z biurem podróży, w gronie przyjaciół czy samodzielnie, własnym samochodem. Diecezję podczas uroczystości kanonizacyjnych reprezentować będą na Placu św. Piotra biskup senior Tadeusz Rakoczy oraz biskup pomocniczy Piotr Greger.

Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego kurii bielsko-żywieckiej ks. Rucki poinformował, że w wigilię Niedzieli Miłosierdzia i uroczystości kanonizacyjnych w większości wspólnot parafialnych na Podbeskidziu odbywać się będą nocne czuwania z Kanonizacyjną Iskrą Bożego Miłosierdzia i różami - wyrażającymi dar serca dla Jana Pawła II.

Natomiast w dniu kanonizacji po każdej Mszy św. rodziny będą mogły zabrać do domu płomień Iskry Miłosierdzia, przy którym modlić się będą o 21.37. Wspólne modlitwy rodzin planowane są także tego dnia w Godzinie Miłosierdzia - o 15.00.

W dzień kanonizacji w kościele w Iłownicy, jedynej świątyni w diecezji bielsko-żywieckiej, noszącej imię papieża Polaka, Mszę św. dziękczynną odprawi ordynariusz bp Roman Pindel. Za wyniesienie Karola Wojtyły na ołtarze dziękować będą m.in. w pobliskim Skoczowie.

27 kwietnia za dar kanonizacji bł. Jana Pawła II dziękować będą też górale z Jaworzynki w Beskidzie Śląskim. Tamtejsza parafia pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła powita tego dnia relikwie włosów -"Ex Capillis Sancti Joannis Pauli II Papae" - świętego papieża-Polaka. Poświęcone zostaną obrazy "Jezu ufam Tobie" i "Święty Jan Paweł II" oraz odsłonięta zostanie pamiątkowej tablicy przed kościołem.

Tego dnia także w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej kierowany przez Jarosława Fedoryszyna Teatr Woskresinnia z Lwowa zaprezentuje spektakl „Hiob” napisany w latach młodzieńczych przez Karola Wojtyłę. Przedstawienie Fedoryszyna, który w 2002 roku odpowiadał za artystyczną część spotkania Jana Pawła II z młodzieżą podczas jego wizyty na Ukrainie, ma być szczególnym hołdem dla Wielkiego Polaka w dniu jego kanonizacji.

Diecezjalne dziękczynienie za kanonizację Karola Wojtyły odbędzie się na Kaplicówce w Skoczowie 1 czerwca podczas dorocznej pielgrzymki ku czci św. Jana Sarkandra.

ab / bielsko.info, źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.