Wiadomości

  • 31 marca 2014
  • 1 kwietnia 2014
  • wyświetleń: 8337

Zamkną kolejną uczelnię w mieście

Kolejna uczelnia wyższa w Bielsku-Białej kończy swoją działalność. Z dniem 30 września 2014 roku zakończy się kształcenie w Bielskim Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym, filii Uniwersytetu Ekonomicznego w Bielsku-Białej.

Senat Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach podjął decyzję o zakończeniu kształcenia w Bielskim Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym.

- W związku ze zmianami prawnymi, trudną sytuacją ekonomiczną publicznych uczelni wyższych oraz w obliczu kryzysu demograficznego została podjęta decyzja Senatu o zakończeniu kształcenia w Bielskim Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym - informuje prorektor ds. Organizacji, Finansów i Rozwoju, prof. UE dr hab Robert Tomanek.

Okazuje się, że uczelnia prowadziła rozmowy z władzami Bielska-Białej w sprawie przyszłości BOND-a. - Niestety negocjacje okazały się bezskuteczne, a zakończenie kształcenia w BOND koniecznością - dodaje dr hab Robert Tomanek.

BOND
W 2014 roku BOND zniknie z mapy edukacyjnej miasta · fot. Uniwersytet Ekonomiczny


Interpelacje w tej sprawie wysłał już do prezydenta miasta wiceprzewodniczący rady miejskiej Przemysław Drabek. Radny klubu PiS domaga się informacji, jakie działania zostały podjęte, aby utrzymać placówkę w Bielsku-Białej.

Studenci, którzy rozpoczęli naukę w Bielskim Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym, będą mogli kontynuować studia w Katowicach bądź Rybniku. - Trwają starania zmierzające do przygotowania dla studentów BOND pakietu osłonowego, preferencyjnych warunków kontynuowania studiów w pozostałych obiektach Uniwersytetu - zaznacza prorektor ds. Organizacji, Finansów i Rozwoju.

Wsparcie ma dotyczyć w szczególności odpłatności na studiach niestacjonarnych, dogodnej organizacji zajęć oraz wsparcia stypendialnego. Szczegóły tychże warunków mają być znane do końca kwietnia 2014 roku.

- Sprawa dla nas nie jest zamknięta pomimo, że padła decyzja. Władze obiecały nam "furtkę wyjścia", jednak dzień później oferta ta była już nieaktualna - mówi Wioletta Świeboda z Rady Studentów Bielskiego Ośrodka Naukowo-Dydaktycznego.

BOND jest kolejną uczelnią wyższą, która znika z mapy stolicy Podbeskidzia. Kilka miesięcy temu Urząd Marszałkowski w Katowicach zdecydował o likwidacji bielskiego Kolegium Nauczycielskiego.

Ariel Brończyk / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.