bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 13 marca 2014
  • wyświetleń: 1635

Straż apeluje: stop wypalaniu traw!

Rozpoczęła się wiosna a z nią okres szczególnie trudny dla strażaków ze względu na palące się zarośla, trawy na nieużytkach, wałach przeciwpowodziowych, łąkach oraz w przydrożnych rowach.

Do 13 marca w roku 2014 do pożarów traw bielscy strażacy byli wzywani już 101 razy na 541 zdarzenia. Taka liczba stanowi ok. 43% wszystkich pożarów w powiecie bielskim i mieście Bielsko-Biała w tym czasie.

Najwięcej tego typu zdarzeń odnotowano w: Bielsku-Białej (37 pożary), gminie Buczkowice (31 pożarów) i gminie Porąbka (19 pożarów). Najwięcej pożarów traw odnotowano w marcu- 59, nieco mniej w lutym- 33. Dodatkowo w tym czasie odnotowano podobne pożary związane z paleniem się: drzew- 3 przypadki, stogów siana- 1 przypadek i upraw rolnych- 1 przypadek.

wypalanie traw
Po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko · fot. straż pożarna


Wypalanie traw jest niebezpieczne i niedozwolone. Grożą za nie surowe sankcje: kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość może wynosić od 20 do 5000 złotych.

- Pamiętajmy, że wypalanie traw powoduje wyjałowienie ziemi, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Ponadto do atmosfery dostaje się wiele związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt - tłumaczą strażacy.

Podczas pożaru powstaje silne zadymienie, które jest szczególnie groźne dla osób przebywających w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca zdarzenia, z uwagi na możliwość zaczadzenia. Powoduje ponadto zmniejszenie widoczności na drogach, co może prowadzić do powstania groźnych w skutkach kolizji i wypadków drogowych.

Po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. W rozprzestrzenianiu ognia pomagają także powiewy wiatru. W przypadku gwałtownej zmiany jego kierunku, pożary mogą wymknąć się spod kontroli i przenieść na pobliskie lasy i zabudowania. Zdarza się, że w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia.

Pamiętajmy również że pożary nieużytków, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną liczbę sił i środków straży pożarnych. Strażacy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się tak zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi nie dojadą z pomocą na czas tam, gdzie będą naprawdę niezbędni.

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.