bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 8 marca 2014
  • wyświetleń: 3192

Zaprojektowali pl. Baltazara Gąbki

Studenci Architektury Krajobrazu Bielskiej Wyższej Szkoły im. J. Tyszkiewicza pomagają zagospodarować wybrane tereny Bielska-Białej. W swoim projekcie zakładają utworzenie w Bielsku-Białej placu Baltazara Gąbki.

Już od kilku lat młodzi adepci sztuki kształtowania krajobrazu realizują na zajęciach projektowych tematy proponowane przez władze Bielska-Białej. Zadanie postawione przed studentami 3 i 4 roku osadzone zostało w realiach centrum miasta, lecz sformułowane nieco eksperymentalnie.

Wystawa studentów BWS · fot. UM Bielsko-Biała


- Eksperymenty w procesie dydaktycznym są wskazane, aktywizują i mobilizują studentów. Studenci nie dostali wyznaczonego terenu do opracowania jak zwykle, lecz musieli go wybrać sami, na podstawie samodzielnie przeprowadzonych analiz, wizji i ocen w terenie. To przygotowuje do poczucia odpowiedzialności za swoją pracę i twórczość w przyszłości - wyjaśnia dr inż. arch. Bartłomiej Buława, wykładowca BWS, opiekun przedsięwzięcia.

Jako przedmiot działań studentów, wybrano obszar pomiędzy Ratuszem i Placem Ratuszowym, a ul. Nadbrzeżną.

- Podzieliliśmy semestr na dwie części. W pierwszej studenci podjęli trud samodzielnej i autorskiej oceny jakości krajobrazu, co w przyszłości, w ich fachu jest niesłychanie ważną umiejętnością. W drugiej części semestru, to co zostało ocenione jako najsłabsze ogniwa krajobrazu miejskiego, poddane zostało przekształceniom, według wizji studentów - oczywiście przekształceniom wirtualnym - w pracach semestralnych. Wyniki mogą być zaskakujące, gdyż wiele zespołów posunęło się do dość odważnych i rewolucyjnych rozwiązań - dodaje Bartłomiej Buława.

- Dobrze nam się współpracuje z młodzieżą, chętnie przyglądamy się propozycjom wysuwanym przez studentów i z przyjemnością stwierdzamy, że jest wśród nich wielu ludzi z talentami i ciekawą wizją - dodaje Adam Grzywacz, Naczelnik Wydziału Gospodarki Miejskiej.

Wystawę można zobaczyć w okresie od 6 do 20 marca 2014 w holu głównym Ratusza.

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.