bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 24 lutego 2014
  • wyświetleń: 1249

Kolejna osoba zatruta czadem

W sobotę po godzinie 20.00 stanowisko kierowania Państwowej Straży Pożarnej przyjęło zgłoszenie od dyżurnego Bielskiego Pogotowia Ratunkowego o występowaniu tlenku węgla w mieszkaniu budynku wielorodzinnego w Bielsku-Białej przy ul. Kustronia.

Po przyjeździe na miejsce straży pożarnej jedna z mieszkanek podtruta czadem została już przetransportowana przez zespół ratownictwa medycznego do szpitala.

Dokonano pomiaru w mieszkaniu. Stężenie tlenku węgla wynosiło 150 ppm i stale wzrastało. Wykonany pomiar na klatce schodowej także dał wynik podwyższony - 70 ppm. Zarządzono ewakuację wszystkich mieszkańców kamienicy. Rozpoczęto pomiary we wszystkich pomieszczeniach, gdzie wyniki wyniosły od 0 do 170 ppm. Na miejsce zdarzenia wezwano przedstawiciela administracji domów i firmę kominiarską, która wyjaśniła przyczyny wystąpienia trującego gazu w pomieszczeniach budynku.

- Przyczyną zdarzenia było nieprawidłowe podłączenie urządzenia grzewczego do przewodu kominowego, zbyt szczelna stolarka okienna oraz zatkany dodatkowy nawiew do pomieszczenia - tłumaczy Paweł Waszek, rzecznik prasowy Beskidzkiego Cechu Kominiarzy.

W obecnym okresie grzewczym, od 1 października 2013 roku do dnia wczorajszego, bielscy strażacy w tego rodzaju zdarzeniach interweniowali 38 razy, z czego w tym roku 22 razy. Podczas tych akcji ratowniczych ewakuowano ze strefy zagrożonej 30 osób, odnotowano 12 osób poszkodowanych (podtrutych czadem), w tym 5 dzieci. Najwięcej tego typu zdarzeń odnotowano w Bielsku-Białej (27 zdarzeń), sześć zdarzeń odnotowano w Czechowicach-Dziedzicach, dwa zdarzenia odnotowano w gminie Wilamowice i po jednym zdarzeniu w Bestwinie, Jasienicy i Kozach.

ab / bielsko.info, źródło: KMP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.