Wiadomości

  • 6 lutego 2014
  • 27 lutego 2014
  • wyświetleń: 2845

"Belfer" z Wojciechem Pszoniakiem

Za nami:

W ramach nowego cyklu "Primus Inter Pares", Teatr Polski zaprasza 27 lutego (godz. 19.00) na monodram z udziałem Wojciecha Pszoniaka pt. "Belfer" .

"Belfer" belgijskiego dramaturga Jean - Pierre’a Dopagne’a, przedstawia historię nauczyciela licealnego, któremu przyszło uczyć literatury w szkole dla tak zwanej trudnej młodzieży.

W ten sposób wrażliwy, rozkochany w literaturze człowiek o duszy poety, mąż śpiewaczki występującej w chórze operowym, z dnia na dzień staje oko w oko ze współczesną młodzieżą, mającą w pogardzie nie tylko naukę, ale i wszelkie autorytety. Mający poczucie misji nauczyciel nie poddaje się, traktuje swoją pracę jako rodzaj gry, choć bardziej pasowałoby określenie "szkoła przetrwania".

- "Krytycy i publiczność byli zachwyceni tonem sztuki. Podkreślali, że "Belfer" nie opowiada wyłącznie o trudnym życiu nauczycieli. Uznali, że ten monodram, opisując mikrokosmos szkoły daje pod rozwagę, o ile nie kwestionuje, wartości naszego społeczeństwa. A także współczesnego teatru. W recenzjach z "Belfra" pisano, że sztuka jest jak gdyby lustrem odbijającym nas wszystkich. Piękny dramat pełen czułości i humoru, choć czasem wywołujący zgrzytanie zębów" - Konrad J. Zarębski.

belfer, wojciech pszoniak
Kadr ze spektaklu "Belfer" · fot. Teatr Polski


W ramach festiwalu "Primus Inter Pares" do Bielska-Białej zapraszane są spektakle popularne i wybitne, nagradzane na festiwalach czy budzące uznanie krytyki, często w wykonaniu największych mistrzów sceny.

Cykl zainaugurowany został w styczniu spektaklem Krystyny Jandy "DANUTA W.".

Na zakończenie przeglądu planowana jest gala, podczas której najlepszemu przedstawieniu zostanie przyznany zaszczytny tytuł "Primus Inter Pares".

Rezerwacja biletów: rezerwacja@teatr.bielsko.pl, tel. 33 822 84 53, 33 829 31 60, online: http://www.teatr.bielsko.pl

lik / bielsko.info

źródło: Teatr Polski w Bielsku-Białej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Polski" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Teatr Polski

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Polski" podaj