bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 21 stycznia 2014
  • 31 stycznia 2014
  • wyświetleń: 6073

Rozbudowa Cieszyńskiej za 2 lata?

Czy końcem 2018 roku pojedziemy czteropasmową ulicą Cieszyńską? Taki scenariusz jest realny. Jeszcze zimą Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej wybierze projektanta przebudowy jednej z najważniejszych arterii w mieście.

Sprawę rozbudowy ulicy Cieszyńskiej po raz kolejny podejmuje portal inwestycje.blog.bielsko.pl. Po stworzeniu koncepcji projektowej i przeanalizowaniu pierwotnie dwóch, a potem trzech wariantów drogi i wybraniu wariantu III, przyszedł czas na wykonanie szczegółowej dokumentacji - m.in. projektów budowlanego i wykonawczego. Projektant wybrany w ogłoszonym właśnie postępowaniu przetargowym będzie miał 15 miesięcy od dnia podpisania umowy na zakończenie prac. Otwarcie ofert cenowych nastąpi 26 lutego 2014.

Niezwykle interesujący jest sposób zapewnienia finansowania samej przebudowy ul. Cieszyńskiej. Droga ta obecnie ma status powiatowej, co powoduje, że miasto nie miałoby możliwości starania się o dofinansowanie ze środków unijnych - w nowej perspektywie 2014-2020 Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju nie przewiduje wsparcia dla dróg lokalnych.

dwupasmówka cieszyńska
Ulica Cieszyńska w godzinach szczytu jest zawsze zakorkowana · fot. google.com


Ratusz nie byłby w stanie sfinansować jednak tak rozległej inwestycji wyłącznie z własnych środków, dlatego rozważa się zastosowanie pewnego „fortelu" - mianowicie, planuje się podniesienie kategorii drogi z powiatowej na wojewódzką. W przypadku dróg wojewódzkich, dofinansowanie z UE jest już możliwe. Jeśli ta administracyjna sztuczka się uda, i jeśli projekt przebudowy ul. Cieszyńskiej otrzyma dofinansowanie, istnieje szansa na ogłoszenie przetargu na wykonanie robót budowlanych już w pierwszej połowie 2016 roku, po zakończeniu prac projektowych. W takim przypadku budowa trwałaby od drugiej połowy 2016 roku do końca 2018 roku.

W ramach przebudowy drogi, oprócz głównego ciągu zmienić ma się także cały układ komunikacyjny w sąsiedztwie ulicy Cieszyńskiej - m.in. powstaną drogi serwisowe wzdłuż ul. Cieszyńskiej oraz zbudowane będą nowe drogi w sąsiedztwie inwestycji.

Ulica Cieszyńska po przebudowie zyska klasę G 2/2 - drogi głównej z dwoma jezdniami (każda po dwa pasy ruchu), o nośności 115 kN. Szerokość jezdni wyniesie 7 m (2 pasy po 3,5 m), z pasem dzielącym 2,0-3,5 m. Po dwóch stronach drogi wybudowane zostaną chodniki o szerokości od 1,5 do 3,0 m. Po południowej stronie wytyczona zostanie ścieżka rowerowa o szerokości 2-3 m. Drogi serwisowe będą wybudowane w klasie Z 1/1 - dróg zbiorczych, jednokierunkowych, o szerokości 4 m i nośności 115 kN.

ab / bielsko.info
źródło: inwestycje.blog.bielsko.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.