bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 30 listopada 2013
  • wyświetleń: 6149

Nowoczesne roboty na ATH

Urządzenia kroczące, sunące, utrzymujące w równowadze kulki, wiatraki oraz wahadła pokazali w piątek 29 listopada w Akademii Techniczno-Humanistycznej ich twórcy - młodzi konstruktorzy z kierunków technicznych.

Reklama

roboty ath
fot. ATH Bielsko-Biała


Bielska uczelnia gościła uczestników III Międzynarodowej Konferencji Naukowej Studentów i Młodych Naukowców „Inżynier XXI wieku”. - Prace młodych konstruktorów najlepiej pokazują, w jaki sposób kształcimy inżynierów. To praktyczne wykorzystanie nauki, opartej na wieloletnich badaniach i doświadczeniu ich promotorów - mówi rektor ATH prof. Ryszard Barcik.

Akademia Techniczno-Humanistyczna już po raz trzeci zorganizowała konferencję „Inżynier XXI wieku”, z roku na rok przybywa jej uczestników spoza bielskiej uczelni, także ważnych branżowych sponsorów. - Kilka prac zostało przygotowanych w bezpośredniej współpracy z firmami, które na początku określiły swoje oczekiwania. Liczyła się pomysłowość poparta solidnym warsztatem inżynierskim, bo tym powinni cechować się inżynierowie XXI wieku - podkreśla prof. Jacek Stadnicki, dziekan Wydziału Budowy Maszyn i Informatyki ATH.

Organizator konferencji dr inż. Jacek Rysiński wyjaśnia, że coraz więcej uczestników przyjeżdża spoza Akademii, także z zagranicy, a oprócz polskich uczelni, m.in. Politechniki Śląskiej, czy AGH, byli też przedstawiciele Technical University Kosice, Siberian State Industrial University oraz Batman University w Turcji i University of Vigo w Hiszpanii.

Nowoczesne roboty na ATH · fot. ATH Bielsko-Biała


Największym zainteresowaniem cieszył się pokaz urządzeń, w dużej mierze robotów. Mateusz Bondar skonstruował model dłoni mechanicznej sterowanej zdalnie przez założoną rękawiczkę. Zademonstrowano także kilka urządzeń utrzymujących równowagę - Patryk Rękawek zbudował automat utrzymujący w równowadze kulkę na prowadnicy, Maciej Kost - odwrócone wahadło za pomocą dwóch śmigieł, a Kamil Maślanka - także wahadło, ale przy wykorzystaniu przesuwanej platformy.

Duże wrażenie wywołał wykonany przez Bartłomieja Golę robot kroczący jak krab. Robot sterowany aplikacją w smartfonie przeniósł przez hol Akademii koleżankę konstruktora, Honoratę Górną, studentkę mechaniki i budowy maszyn.

- Prace z roku na rok stają się coraz ciekawsze. Zamierzamy pokazywać osiągnięcia młodych inżynierów także poza uczelnią - wyjaśnia dr Rysińki.

ab / bielsko.info

źródło: ATH Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.