bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 2 listopada 2013
  • wyświetleń: 5096

Akt oskarżenia dla strażników

Prokuratura Rejonowa w Bielsku-Białej skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko czterem funkcjonariuszom bielskiej Straży Miejskiej, którzy w dniu 16 maja 2013 roku w Bielsku-Białej przekroczyli swoje uprawnienia niezasadnie zatrzymując trzech mężczyzn.

straż miejska
Strażnicy postawieni przed sądem


W dniu zdarzenia w godzinach wieczornych na Wzgórze Trzy Lipki w Bielsku-Białej, w celu przetestowania nowego samochodu, przyjechało pięciu mężczyzn. W czasie spotkania wszyscy z wyjątkiem kierowcy wypili po piwie. Zdarzenie to zostało zarejestrowane przez monitoring Straży Miejskiej, co było powodem skierowania na miejsce dwóch patroli.

Do dwóch mężczyzn przebywających w samochodzie podeszli dwaj Strażnicy Miejscy i za ujawnione wykroczenia zaproponowali ukaranie mandatami w wysokości 50 złotych, które zostały przyjęte, zaś do pozostałych trzech mężczyzn przebywających na szczycie podeszli pozostali dwaj Strażnicy i za wykroczenie polegające na spożywaniu alkoholu w miejscu publicznym zaproponowali ukaranie mandatami w wysokości 100 złotych.

Wobec stanowczej odmowy poddania się postępowaniu mandatowemu Strażnicy umieścili pokrzywdzonych w radiowozach sugerując, iż zostaną odwiezieni do Izby Wytrzeźwień, co miało na celu wymuszenie na nich przyjęcie mandatów. Gdy funkcjonariusze nie osiągnęli celu, wypuścili pokrzywdzonych po kolei - każdego w innym, nieznanym im miejscu w lesie. Podczas zwalniania pierwszego pokrzywdzonego jeden ze Strażników Miejskich spowodował u niego lekkie obrażenia ciała poprzez uderzenie go pałką.

W toku śledztwa potwierdzono, że brak było podstaw do umieszczenia pokrzywdzonych w Izbie Wytrzeźwień, a wobec ustalenia tożsamości w/w osób odmawiających przyjęcia mandatów należało skierować wnioski o ich ukaranie za wykroczenie. Tym samym umieszczenie pokrzywdzonych w radiowozach i pozorowanie doprowadzenia do Izby Wytrzeźwień nastąpiło z przekroczeniem uprawnień i stanowiło bezprawne pozbawienie wolności pokrzywdzonych.

Wyłącznym celem tego działania było wymuszenie na nich poddania się postępowaniu mandatowemu. Towarzyszył temu również eksces jednego z funkcjonariuszy polegający na niczym nieuzasadnionym użyciu środków przymusu bezpośredniego w postaci zadania uderzeń. Dodatkową uciążliwością dla pokrzywdzonych było wywiezienie ich w godzinach nocnych w ustronne i nieznane im miejsca i pozostawienie osobno.

Oskarżeni nie przyznali się do zarzucanych im czynów.
Strażnicy nie byli karani sądownie. Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.