bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 19 lipca 2013
  • 20 lipca 2013
  • wyświetleń: 5608

Wyłudzili 30 milionów złotych!

Rozbito zorganizowaną grupę przestępczą, wyłudzającą leasingi na zakup maszyn budowlanych, drogowych, linii produkcyjnych i luksusowych samochodów na łączną sumę około 30 milionów złotych! W przestępczy proceder zaangażowanych było około 100 podmiotów gospodarczych z całej Polski, a wiodącą firmą była jedna ze spółek z Bielska-Białej.

policja
Jeden z zatrzymanych · fot. KMP w Bielsku-Białej


Do tej pory zatrzymano jedenaście osób, którym przedstawiono łącznie sto siedemnaście zarzutów. Siedmiu podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych, wobec pozostałych zastosowano środki wolnościowe. Grozi im do 10 lat więzienia.

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej oraz Prokuratorzy Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej nad sprawą pracowali od 2 lat. Działalność grupy polegała na posługiwaniu się sfałszowaną dokumentacją. Zabezpieczeniem ewentualnych przyszłych roszczeń miały być przedmioty leasingu.

Przestępczy proceder trwał od 2008 roku i polegał na uzyskiwaniu środków na pozyskanie nieistniejących maszyn czy urządzeń. Często te same urządzenia lub pojazdy podstawiane były wielokrotnie do różnych leasingów. W przypadku kontroli podmieniane były jedynie tabliczki identyfikujące dany przedmiot. Sprawcy pozorowali też sprzedaż przedmiotów leasingu poprzez nawet kilkunastokrotne podbijanie ich wartości. Ponadto używali specyficznego nazewnictwa przedmiotów, np. zwykła minikoparka na fakturach stawała się specjalistycznym urządzeniem do wykopów, przez co pozornie wielokrotnie wzrastała jej wartość.

Współpracujące ze sobą firmy pozorowały wysokie zyski poprzez transfery dużych kwot. Umowy zawierano przez podstawione osoby. W tym celu w różnych hospicjach, czy środowisku pospolitych przestępców wyszukiwano osoby w podeszłym wieku lub złym stanie zdrowia, którym „sprzedawano” udziały spółek. Sprawcy przepisywali udziały płacąc za nie od 1 do tys. zł. Trzej tak pozyskani „prezesi” już nie żyją.

mot / bielsko.info, źródło: KMP Bielsko-Biała

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.