Wiadomości
- 10 lipca 2026
- wyświetleń: 1563
Autobus Polskiej Stolicy Kultury 2026 wyruszył w trasę. Bielsko-Biała promuje swoją kulturę w całej Polsce
Rozpoczęła się ogólnopolska trasa Autobusu Polskiej Stolicy Kultury 2026. Mobilna galeria, scena i przestrzeń spotkań będzie przez najbliższe dwa tygodnie odwiedzać największe polskie miasta, prezentując dorobek artystyczny Bielska-Białej, pierwszego zdobywcy tytułu Polskiej Stolicy Kultury.

Pierwszym przystankiem na trasie jest Kraków. Dziś autobus zaparkował na łące przy ulicy Wesołej, w pobliżu Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie mieszkańcy mogą wziąć udział w przygotowanych wydarzeniach kulturalnych.
Autobus PSK 2026 to projekt łączący sztuki wizualne, muzykę, teatr i działania performatywne. W jego wnętrzu prezentowane są instalacje artystyczne, a wieczorami pojazd zamienia się w mobilną scenę koncertową. Zewnętrzną oprawę autobusu stanowi wielkoformatowa realizacja autorstwa grafficiarza Marcina Malika Malickiego, wykonana przez Michała Cygana. W środku można zobaczyć instalacje przygotowane przez artystkę wizualną Katarzynę MissVenflon Kwiecień.
W trasie uczestniczy liczne grono twórców związanych z Bielskiem-Białą. Miasto reprezentują fotografowie, plakaciści, artyści street artu, aktorzy, poeci, muzycy, niezależni dziennikarze oraz animatorzy kultury. Wśród nich są m.in. Michał Misiek Baranowski, Dorota Koperska, Sebastian Kubica, Justyna Jędrysek, Marcin Malik Malicki, Marcin Kamer Szymonowicz, Katarzyna MissVenflon Kwiecień, Bea Stoszek, Bo Jaroszek, Maciej Jabłonowski, Konrad Ignatowski, Katarzyna i Włodzimierz Pohl, Krzysztof Dziki, Weronika Witas, Patrycja Pochopień, a także zespoły Backstage Brassband, AcCello Duo i Soulcore Collective.
Jak podkreśla kuratorka projektu Aleksandra Tarnawa z Punktu 11, celem przedsięwzięcia jest wyprowadzenie kultury poza instytucje i stworzenie przestrzeni do spotkań z mieszkańcami.
Chcemy słuchać, rozmawiać i sprawdzać, co dzieje się wtedy, gdy sztuka wychodzi poza mury instytucji. Na ulicę, plac czy skwer. Sam autobus jest częścią tej opowieści - to mobilna galeria, scena i miejsce spotkań, które zabiera artystyczną historię Bielska-Białej w podróż przez Polskę - mówi Aleksandra Tarnawa.
W każdym z odwiedzanych miast program będzie dostosowany do lokalnej przestrzeni i partnerów wydarzenia. Oprócz samego autobusu uczestnicy będą mogli odwiedzić kopułę artystyczną z wystawami, wziąć udział w warsztatach, działaniach streetartowych, fotograficznych i teatralnych, spotkaniach z poetami oraz koncertach. Wieczorami zaplanowano występy muzyczne i sety DJ-skie organizowane z pokładu autobusu.
Trasa Autobusu Polskiej Stolicy Kultury potrwa do 24 lipca. Po Krakowie projekt odwiedzi kolejno Lublin (12 lipca), Warszawę (14 lipca), Gdańsk (16 lipca), Ustkę (17 lipca), Kołobrzeg (18 lipca), Poznań (20 lipca), Wrocław (22 lipca) oraz Katowice (24 lipca), które w 2027 roku przejmą tytuł Polskiej Stolicy Kultury.
Oficjalna inauguracja projektu odbyła się 9 lipca na Lotnisku w Aleksandrowicach podczas wydarzenia Wlot na Spot. Mieszkańcy Bielska-Białej mogli wówczas zwiedzić autobus, spotkać się z artystami oraz uczestniczyć w warsztatach plastycznych poprzedzających ogólnopolską trasę.
ZOBACZ TAKŻE
Autobusy znów pojadą objazdami. Zamkowa zamknięta
14 sierpniaDrugi weekend Miejskiej Promenady Kultury. Będzie się działo w Bielsku-Białej
[FOTO] 22-metrowy "diabelski młyn" już działa w centrum. Zobacz miasto z nowej perspektywy
Weekendowe zamknięcie ul. Zamkowej. Sprawdź zmiany w kursowaniu autobusów
29 sierpniaZamek Sułkowskich zmienia się nie do poznania. To zapowiedź największego widowiska tego lata
Gorący tematUwaga kierowcy. W sierpniu zamkną Zamkową i Partyzantów. Będą objazdy
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.







