Wiadomości
- 29 maja 2026
- 1 czerwca 2026
- wyświetleń: 2037
Policjanci ruszyli w pościg za oszustem aż do Krakowa. 20-latek zatrzymany po wyłudzeniu 17 tys. zł od seniora
Policjanci z wydziału kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej doprowadzili do zatrzymania 20-letniego mężczyzny podejrzanego o udział w procederze oszustw dokonywanych metodą „na legendę”. Zatrzymanie miało miejsce na terenie Krakowa. Decyzją sądu podejrzany został tymczasowo aresztowany na okres dwóch miesięcy.

Do przestępstwa doszło po kontakcie telefonicznym sprawców z 74-letnim mieszkańcem powiatu bielskiego. Oszuści podszywali się pod pracowników banku i przekonywali seniora, że jego konto oraz karta płatnicza są zagrożone. W trakcie rozmowy wywarli presję i doprowadzili do przekazania danych karty wraz z numerem PIN.
Po uzyskaniu dostępu do środków finansowych sprawcy dokonali licznych wypłat gotówki z bankomatów znajdujących się na terenie Krakowa oraz Bielska-Białej. Łączne straty pokrzywdzonego wyniosły 17 tysięcy złotych.
Sprawą niezwłocznie zajęli się funkcjonariusze pionu kryminalnego, którzy w toku działań operacyjnych ustalili tożsamość jednego z uczestników procederu. Zebrany materiał dowodowy pozwolił na jego zatrzymanie oraz przedstawienie zarzutu oszustwa.
Sąd zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie. Postępowanie w sprawie ma charakter rozwojowy, a policja nie wyklucza dalszych zatrzymań osób związanych z grupą przestępczą.
Sprawa ma charakter rozwojowy. Policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań i stale analizują zgromadzony materiał dowodowy. O dalszym przebiegu postępowania będziemy informować.
To kolejny przykład pokazujący, że policjanci z Bielska-Białej nie odpuszczają przestępcom wykorzystującym łatwowierność i dobre serce seniorów. Funkcjonariusze prowadzą działania nie tylko na terenie naszego powiatu, ale również poza jego granicami, skutecznie współpracując i docierając do sprawców na terenie różnych miast w całej Polsce.
Sławomir KocurOficer Prasowy Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej
Aby nie stać się ofiarą oszustwa, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad
- jeśli odbierzesz podejrzany telefon - rozłącz się i nie kontynuuj rozmowy,
- nigdy nie przekazuj pieniędzy nieznanym osobom ani nie wykonuj przelewów na polecenie rozmówcy,
- pamiętaj, że pracownik banku, policjant, prokurator czy pracownik instytucji publicznej nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy,
- w przypadku wątpliwości skontaktuj się z rodziną lub zadzwoń na numer alarmowy 112.
- Pamiętajmy, że czujność i ostrożność są najskuteczniejszą ochroną przed działaniami oszustów.
ZOBACZ TAKŻE
Oszuści podszywają się pod serwisy streamingowe. Policjanci apelują i ostrzegają
Uwaga na nowe oszustwa w sieci. Fałszywe wiadomości o utracie danych w chmurze
Oszustwo „na pracownika banku”. 30-latka wpłaciła 94 tys. zł do bitomatu
Oszuści podszywają się pod Krajową Administrację Skarbową - uwaga na fałszywe wiadomości
Mieszkaniec Bielska-Białej oszukany „na inwestycje w akcje”. Stracił 16 tys. zł
Policja zatrzymała ostatniego członka grupy oszustów „na wnuczka” i „na policjanta”
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.










