Wiadomości
- 28 maja 2026
- wyświetleń: 1509
Nowe MOP-y powstaną przy S-1. Kierowcy zyskają parkingi, ładowarki i strefy wypoczynku
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej dla dwóch nowych Miejsc Obsługi Podróżnych przy drodze ekspresowej S-1. Obiekty mają powstać pomiędzy węzłami Żywiec Browar i Węgierska Górka, po obu stronach trasy. W przyszłości kierowcy będą mogli korzystać tam m.in. z parkingów, ładowarek dla aut elektrycznych oraz stref wypoczynku.

Inwestycja znajduje się obecnie na etapie przygotowania dokumentacji projektowej. Wyłoniony w przetargu wykonawca będzie odpowiedzialny za opracowanie projektów, uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych, w tym decyzji środowiskowej oraz zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID).
Projekt uwzględni także zachowanie rezerwy pod przyszłą rozbudowę S1 o drugą jezdnię. Analizowana będzie również możliwość wykorzystania odnawialnych źródeł energii, które mają ograniczyć zużycie energii elektrycznej przez obiekty.
Parking dla osobówek i ciężarówek
Nowe MOP-y zostaną wyposażone w parkingi dla samochodów osobowych, ciężarowych oraz autokarów. Powstaną również specjalne stanowiska dla pojazdów przewożących materiały niebezpieczne.
Przewidziano także miejsca dla osób z niepełnosprawnościami oraz stanowiska ładowania samochodów elektrycznych - zarówno osobowych, jak i ciężarowych. Dokumentacja ma uwzględnić również rezerwę terenu pod dodatkowe miejsca postojowe dla tirów.
Na terenie obiektów pojawią się jezdnie manewrowe, chodniki oraz infrastruktura do kontroli i ważenia pojazdów.
Place zabaw, wiaty i prysznice
Projekt zakłada stworzenie stref wypoczynkowych dla podróżnych. Na MOP-ach znajdą się zadaszone wiaty, ławki i stoły, a także ogrodzony plac zabaw dla dzieci z bezpieczną nawierzchnią.
Kierowcy i pasażerowie będą mogli korzystać z toalet oraz pryszniców. Z myślą o kierowcach ciężarówek przewidziano również rampę do odśnieżania i odladzania pojazdów ciężarowych.
W ramach inwestycji przebudowana zostanie także istniejąca infrastruktura techniczna. Powstaną nowe sieci wodociągowe, energetyczne i kanalizacja deszczowa. Cały teren MOP-ów oraz ich otoczenie zostaną oświetlone.
Budowa możliwa po 2029 roku
Umowa obejmuje przygotowanie dokumentacji projektowej w ciągu 26 miesięcy oraz wsparcie przy organizacji przetargu na roboty budowlane. Projektant będzie również sprawował nadzór autorski podczas realizacji inwestycji.
Według obecnych założeń budowa nowych MOP-ów przy S1 mogłaby rozpocząć się w latach 2029-2030. Ostateczny termin zależy jednak od uzyskania wszystkich decyzji administracyjnych oraz wyłonienia wykonawcy prac budowlanych.
Inwestycja ma zostać sfinansowana ze środków będących w dyspozycji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

ZOBACZ TAKŻE
Przebudowa ul. Piastowskiej nabiera kształtów. Zakończenie prac przewidywane w 2027 roku
Hotel President znów działa. Historyczny obiekt wrócił na mapę Bielska-Białej
Utrudnienia w ruchu w centrum. Ruszają badania geologiczne pod budowę węzła przesiadkowego
Czy w Hałcnowie powstanie kolejne rondo? Radna pyta o plany przebudowy jednego ze skrzyżowań
Prawie 4 mln zł na budowę obwodnicy Hałcnowa. Podpisano umowę w Bielsku-Białej
Ważna inwestycja na kolei. Pociągi przyśpieszą na odcinku od Czechowic-Dziedzic do Bielska-Białej
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.









