Wiadomości

  • 28 maja 2026
  • wyświetleń: 1509

Nowe MOP-y powstaną przy S-1. Kierowcy zyskają parkingi, ładowarki i strefy wypoczynku

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej dla dwóch nowych Miejsc Obsługi Podróżnych przy drodze ekspresowej S-1. Obiekty mają powstać pomiędzy węzłami Żywiec Browar i Węgierska Górka, po obu stronach trasy. W przyszłości kierowcy będą mogli korzystać tam m.in. z parkingów, ładowarek dla aut elektrycznych oraz stref wypoczynku.

8cf811e2 3e4f 4b1f 897c bfa3d234410a
fot. GDDKiA


Inwestycja znajduje się obecnie na etapie przygotowania dokumentacji projektowej. Wyłoniony w przetargu wykonawca będzie odpowiedzialny za opracowanie projektów, uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych, w tym decyzji środowiskowej oraz zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID).

Projekt uwzględni także zachowanie rezerwy pod przyszłą rozbudowę S1 o drugą jezdnię. Analizowana będzie również możliwość wykorzystania odnawialnych źródeł energii, które mają ograniczyć zużycie energii elektrycznej przez obiekty.

Parking dla osobówek i ciężarówek



Nowe MOP-y zostaną wyposażone w parkingi dla samochodów osobowych, ciężarowych oraz autokarów. Powstaną również specjalne stanowiska dla pojazdów przewożących materiały niebezpieczne.

Przewidziano także miejsca dla osób z niepełnosprawnościami oraz stanowiska ładowania samochodów elektrycznych - zarówno osobowych, jak i ciężarowych. Dokumentacja ma uwzględnić również rezerwę terenu pod dodatkowe miejsca postojowe dla tirów.

Na terenie obiektów pojawią się jezdnie manewrowe, chodniki oraz infrastruktura do kontroli i ważenia pojazdów.

Place zabaw, wiaty i prysznice



Projekt zakłada stworzenie stref wypoczynkowych dla podróżnych. Na MOP-ach znajdą się zadaszone wiaty, ławki i stoły, a także ogrodzony plac zabaw dla dzieci z bezpieczną nawierzchnią.

Kierowcy i pasażerowie będą mogli korzystać z toalet oraz pryszniców. Z myślą o kierowcach ciężarówek przewidziano również rampę do odśnieżania i odladzania pojazdów ciężarowych.

W ramach inwestycji przebudowana zostanie także istniejąca infrastruktura techniczna. Powstaną nowe sieci wodociągowe, energetyczne i kanalizacja deszczowa. Cały teren MOP-ów oraz ich otoczenie zostaną oświetlone.

Budowa możliwa po 2029 roku



Umowa obejmuje przygotowanie dokumentacji projektowej w ciągu 26 miesięcy oraz wsparcie przy organizacji przetargu na roboty budowlane. Projektant będzie również sprawował nadzór autorski podczas realizacji inwestycji.

Według obecnych założeń budowa nowych MOP-ów przy S1 mogłaby rozpocząć się w latach 2029-2030. Ostateczny termin zależy jednak od uzyskania wszystkich decyzji administracyjnych oraz wyłonienia wykonawcy prac budowlanych.

Inwestycja ma zostać sfinansowana ze środków będących w dyspozycji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

23ff09fa ff7f 4c35 a606 254689311b5c
fot. GDDKiA

Zac / bielsko.info

źródło: GDDKiA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.