Wiadomości
- 12 maja 2026
- wyświetleń: 1338
53-letni Norweg na rowerze pod wpływem alkoholu. Skończyło się mandatem 2500 zł
W poniedziałek, 11 maja, około godziny 21.00, na ulicy Michałowicza w Bielsku-Białej doszło do zdarzenia z udziałem rowerzysty.

Jak ustalili policjanci, 53-letni obywatel Norwegii jadący rowerem przewrócił się podczas jazdy. Według wstępnych ustaleń na utratę równowagi mogło wpłynąć „wspomaganie” w postaci alkoholu.
Na miejsce skierowano patrol policji oraz zespół ratownictwa medycznego. Mężczyzna został przebadany przez ratowników. Na szczęście nie odniósł poważniejszych obrażeń i jego stan nie wymagał hospitalizacji.
Szybko ustalono prawdopodobną przyczynę zdarzenia. Badanie alkomatem wykazało, że w organizmie 53-latka znajdowało się ponad pół promila alkoholu. Taki poziom alkoholu wyraźnie obniża koncentrację, refleks oraz zdolność utrzymania równowagi, co w przypadku jazdy rowerem znacząco zwiększa ryzyko upadku i innych niebezpiecznych sytuacji.
Mężczyzna został ukarany mandatem karnym. Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierowanie rowerem w stanie nietrzeźwości wiąże się z grzywną w wysokości 2500 złotych, natomiast w przypadku stanu po użyciu alkoholu mandat wynosi 1000 złotych.
Przypominamy, że alkohol i jakikolwiek środek transportu to bardzo niebezpieczne połączenie. Wielu osobom może wydawać się, że rower po spożyciu alkoholu jest „bezpieczniejszą alternatywą” dla samochodu. To błędne i bardzo ryzykowne myślenie. Nietrzeźwy rowerzysta stanowi zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych uczestników ruchu drogowego. Nawet niewielka ilość alkoholu wpływa na ocenę sytuacji, koordynację ruchową i czas reakcji.
Wraz z poprawą pogody na drogach pojawia się coraz więcej rowerzystów. Warto pamiętać, że bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od rozsądku i odpowiedzialnych decyzji. Jeśli spożywaliśmy alkohol, najlepszym rozwiązaniem jest zrezygnowanie z jazdy rowerem i wybranie innego, bezpiecznego sposobu powrotu do domu.Sławomir KocurOficer Prasowy Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej








