Wiadomości

  • 11 maja 2026
  • wyświetleń: 2513

Nielegalne wysypisko w Wapienicy. Sprawca nagrany podczas wyrzutu odpadów

Ulica Jana Sobieskiego w Bielsku-Białej oraz znajdujące się przy niej niezamieszkane budynki wielolokalowe stały się miejscem nielegalnego pozbywania się odpadów. Jak wskazują służby, teren ten był wykorzystywany jako punkt wyrzutu różnego rodzaju śmieci, co doprowadziło do poważnego zaśmiecenia przestrzeni publicznej.

Nielegalne wysypisko w centrum Bielska-Białej. Sprawca nagrany podczas wyrzutu odpadów
Nielegalne wysypisko w Wapienicy. Sprawca nagrany podczas wyrzutu odpadów · fot. Straż Miejska


Straż Miejska w Bielsku-Białej, wykorzystując dostępne metody kontroli i monitoringu, ujawniła kolejny przypadek nielegalnego składowania odpadów komunalnych. Zgodnie z przepisami, odpady powinny być gromadzone wyłącznie na terenie nieruchomości, na której powstają, a następnie przekazywane uprawnionym podmiotom zajmującym się ich odbiorem i utylizacją. Za naruszenie tych zasad grozi mandat karny do 500 zł.

Do zdarzenia doszło 29 kwietnia. Zarejestrowano wówczas pojazd, z którego mężczyzna wyjmował duże worki typu „big-bag”. Następnie ich zawartość, stanowiąca m.in. odpady w postaci izolacji piankowej, została wysypana na ogólnodostępnym terenie miejskim.

W sprawie prowadzone jest postępowanie wyjaśniające, którego celem jest ustalenie sprawcy wykroczenia. Dotyczy ono przede wszystkim zaśmiecania miejsca publicznego, co kwalifikowane jest jako wykroczenie z art. 145 §1 Kodeksu wykroczeń i zagrożone mandatem karnym w wysokości nie mniejszej niż 500 zł.

Służby podkreślają, że tego typu działania stanowią nie tylko naruszenie prawa, ale również obciążenie dla środowiska i lokalnej przestrzeni publicznej.

Zac / bielsko.info

źródło: Straż Miejska

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.