Wiadomości

  • 16 czerwca 2013
  • wyświetleń: 8162

Restauracja w tramwaju!

Na ternie Beskidzkiego Centrum Handlowego Bogmar stanął tramwaj. Okazuje się, że w starym wagonie powstanie restauracja, nawiązująca do przeszłości.

tramwaj
W wagonie powstanie restauracja · fot. ab / bielsko.info


Wagon stanął przy byłej fabryce produkującej obicia do maszyn zgrzebnych Adolfa Manhardta i Ferdynanda Hahnela z XIX w. - Wkrótce otwieramy tu restaurację, której nazwa "Grempielnia" nawiązuje do przeszłości. Nazwa wzięła się od gremplowania. Grempiel, to kiedyś grzebień - mówi Bogna Kozłowska z Beskidzkiego Centrum Handlowego Bogmar.

Tramwaj, to kolejne nawiązanie do historii miasta. - Ludzie z dużym sentymentem podchodzą do tego wagonu, szczególnie starsi, którzy pamiętają jak po mieście jeździły tramwaje. Przystają, pytają co się dzieje - mówi Kozłowska.

Jak mówi Jacek Balicki z Automobilklubu Beskidzkiego, gdzie dotychczas stał tramwaj, ten konkretny pojazd nie jeździł po Bielsku. - To typowy wagon z lat 60-tych. Takie tramwaje jeździły m.in. po Warszawie, w Bielsku jeździły pojazdy wąskotorowe - mówi Balicki. On sam cieszy się, że tramwaj będzie lepiej wyeksponowany, niż dotychczas.

Restauracja w tramwaju · fot. ab / bielsko.info


Obecnie kończy się remont wagonu. - Z zewnątrz był w bardzo dobrym stanie. Do środka wprowadzamy tylko jeden nowy element - stoliki - mówi Bogna Kozłowska. Goście restauracji będą więc siedzieli na drewnianych siedziskach, takich z jakich korzystali kiedyś pasażerowie tramwaju. Zjeść tu będzie można pod koniec miesiąca.

W części 3-piętrowego budynku po byłej fabryce obić zgrzebnych będą w przyszłości m.in. apartamenty hotelowe. W nowszej dobudowanej części, gdzie obecnie znajdują się hale z meblami zostanie zachowana funkcja handlowa.

Przypomnijmy, pomysł z zabytkowymi tramwajami w centrum Bielska-Białej mają bielskie władze. Jeden z tramwajów pojawi się niedaleko, bo na placu Żwirki i Wigury.

Ariel Brończyk / bielsko.info

źródło: Radio Bielsko

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.