
Wiadomości
- 14 grudnia 2025
- wyświetleń: 1742
Które szkoły i przedszkola wybiorą rodzice dla swych dzieci?
Już od kilku lat w Bielsku-Białej coraz wyraźniej widać, jak ważna staje się troska o najmłodszych mieszkańców i zapewnienie im jak najlepszych warunków do nauki i rozwoju. Wzrost konkurencyjności placówek niepublicznych sprawia jednak, że przed miastem stoi nowe wyzwanie. Czy uda się zachęcić rodziców, by częściej wybierali szkoły i przedszkola prowadzone przez gminę?

Do władz miasta wpłynęła interpelacja radnego Romana Matyi, który zwrócił uwagę na szybko zmieniającą się sytuację w bielskiej oświacie.
- Zwracam się z interpelacją dotyczącą potrzeby opracowania przez gminę Bielsko-Biała programu mającego na celu zwiększenie liczby dzieci zapisywanych do szkół i przedszkoli prowadzonych przez gminę - informuje radny Roman Matyja.
Podkreśla, że w ostatnich latach placówki niepubliczne zyskują na popularności, co odbija się na liczbie uczniów w instytucjach miejskich. Zwraca również uwagę na ogromne środki przekazywane przez Bielsko-Białą do podmiotów prywatnych.
- Miasto Bielsko-Biała wydaje rocznie ponad 270 mln zł na dofinansowanie placówek oświatowych prowadzonych przez podmioty prywatne - zaznacza radny Roman Matyja. - Tak znaczne środki publiczne przekazywane poza system oświaty miejskiej powinny skłaniać do podjęcia działań mających na celu zwiększenie atrakcyjności oferty edukacyjnej szkół i przedszkoli prowadzonych przez gminę.
Radny proponuje przygotowanie szerokiej strategii informacyjnej i promocyjnej, dzięki której rodzice mogliby pełniej poznać ofertę miejskich jednostek.
- Program taki mógłby realnie wpłynąć na zwiększenie liczby dzieci korzystających z usług oświatowych świadczonych przez jednostki samorządowe - podkreśla radny Roman Matyja.
Jak zaznacza, ważne jest pokazanie nie tylko codziennej opieki i działań wychowawczych, ale także atutów, osiągnięć, zaplecza lokalowego, kadry oraz inwestycji realizowanych przez gminę.
Zwieńczeniem interpelacji jest prośba skierowana do władz miasta.
- Proszę o przedstawienie, jakie działania w omawianym zakresie miasto obecnie podejmuje lub planuje podjąć - apeluje radny Roman Matyja.
Czy taki program powstanie i przyniesie oczekiwane rezultaty? Na odpowiedź władz miasta czekają nie tylko radni, ale i rodzice, dla których edukacja najmłodszych bielszczan ma kluczowe znaczenie. Do tematu zatem będziemy wracać.
ZOBACZ TAKŻE
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.








