bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 21 maja 2013
  • wyświetleń: 3119

Święto nauki w Bielsku-Białej

Za nami:

W czwartek 23 maja rozpocznie się Beskidzki Festiwal Nauki i Sztuki, który w tym roku odbywać się będzie pod hasłem Arystotelesa "Nie ma geniuszu bez ziarna szaleństwa".

festiwal nauki
W sobotę 25 maja impreza przeniesie się na bielski rynek · fot. ATH Bielsko-Biała


- Podobnie jak w latach poprzednich festiwalowi przyświeca idea szerokiej integracji środowisk naukowych oraz kulturalno-oświatowych naszego miasta i regionu. Pragniemy ponownie zaprezentować działalność naukową i możliwości twórcze szerokiemu gronu dzieci, młodzieży i osób starszych - wyjaśnia rektor ATH prof. dr hab. inż. Ryszard Barcik.

Od lat Festiwal jest okazją do zaprezentowania tego, co dzieje się w niedostępnych na co dzień akademickich laboratoriach, salach badawczych, aulach i gabinetach doświadczalnych.

- Podobnie, jak w latach ubiegłych, także tym razem każdy bez trudu będzie mógł znaleźć wydarzenia i imprezy, odpowiadające jego własnym zainteresowaniom. Bogata oferta programowa obejmuje setki spotkań, takich jak wykłady, laboratoria, warsztaty, sesje posterowe, wystawy, spektakle, koncerty, a także pokazy filmowe - mówi prof. dr hab. Anna Węgrzyniak, główny koordynator Festiwalu.

Piątek będzie stał pod znakiem wykładów i prezentacji pokazującej w formie dostępnej dla każdego słuchacza dorobek naukowców, a także artystów - przede wszystkim z regionu Podbeskidzia. Tradycją stało się też, że tego dnia kampus uczelniany na Błoniach na kilka godzin przejmują we władanie najmłodsi badacze z Akademii Młodych Talentów.

Na dzieci czekają warsztaty i spotkania z ciekawymi zjawiskami, objaśnianymi przez pracowników naukowych. Uroczysta inauguracja Festiwalu nastąpi o godz. 11 w kampusie akademickim na Błoniach. Wieczorem warto wybrać się na charytatywny koncert muzyki sakralnej w wykonaniu Chóru ATH do kościoła Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

W sobotę z kolei Rynek starego miasta stanie się centrum dla ciekawych pokazów, eksperymentów oraz występów artystycznych. Od rana do wieczora w rodzinnej atmosferze odbywać się będzie piknik naukowy, a na gości czekają koncerty, pokazy magików, ale też będzie można zetknąć się z prawdziwymi naukowymi eksperymentami. Warto wtedy poznać chemię „wszystkimi zmysłami”, wziąć udział w warsztatach z wodą w roli głównej, sprawdzić poziom cukru we krwi, ciśnienie i przyjrzeć się pokazom udzielania pierwszej pomocy w wykonaniu profesjonalistów ze służb ratowniczych. Można także obejrzeć samochód, przygotowany do rajdu Dakar 2013, oraz pokazy walk bractw rycerskich.

Przez cały dzień na scenie ustawionej na Rynku grać, śpiewać i tańczyć będą zespoły muzyczne i taneczne. W muzycznym klimacie utrzyma się spektakl „Jak pięknie by mogło być” w reżyserii Agnieszki Szulakowskiej-Bednarczyk, zaprezentowany wieczorem w Bielskiej Piwnicy Artystycznej im. Marii Koterbskiej.

Szczegółowy program Festiwalu można znaleźć na stronie www.festiwal.ath.bielsko.pl.

ab / bielsko.info
źródło: ATH Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.