bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 20 maja 2013
  • wyświetleń: 2080

18. rocznica wizyty papieża

W niedzielę w Bielsku-Białej świętowano 18. rocznicę pobytu Jan Pawła II w diecezji bielsko-żywieckiej i 93. rocznicę urodzin Karola Wojtyły. Uroczystej Mszy św. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przewodniczył abp senior Stanisław Nowak, były metropolita częstochowski.

kuria
fot. diecezja.bielsko.pl


kuria
Uroczystości przed pomnikiem Jana Pawła II w Bielsku-Białej · fot. diecezja.bielsko.pl


W słowie wstępnym ordynariusz bielsko-żywieckiej bp Tadeusz Rakoczy podkreślił doniosłość pamiętnej wizyty bł. Jana Pawła II na Podbeskidziu sprzed 18 laty. Wezwał także do pielęgnowania pamięci o tym bezprecedensowym i najbardziej znaczącym wydarzeniu w 21-letniej historii tej jednostki administracyjnej Kościoła. Przypomniał także związki, jakie łączyły abp. Nowaka z kardynałem Wojtyłą.

Kaznodzieja akcentował, że pielgrzymka papieska w 1995 roku miała ogromne znaczenie, gdyż Ojciec Święty upomniał się o sumienie Polaków, modląc się jednocześnie, by uleczył je Duch Święty.

Odnosząc się do obecnej, dramatycznej sytuacji w Polsce, duchowny podkreślił, że jest ona konsekwencją zapominania o Bożych prawach, chodzenia własnymi drogami. - Papież jak prorok wołał tutaj, żeby się człowiek nie zagubił. Niestety zaczynamy się gubić - podkreślał, wskazując na takie zjawiska jak popularność filozofii gender, postmodernizmu czy neokomunizmu.

W uroczystościach, zorganizowanych przez bielsko-żywiecką Akcję Katolicką, uczestniczyło kilkudziesięciu kapłanów, przedstawiciele władz parlamentarnych i wojewódzkich, poczty sztandarowe i członkowie Akcji. Liturgię uświetnił śpiew chóru „Ave sol” z Bielska-Białej.

Najważniejszym wydarzeniem w historii diecezji bielsko-żywieckiej była wizyta Jana Pawła II, który 22 maja 1995 roku - w trakcie swojej pielgrzymki do Czech, gdzie 21 maja kanonizował św. Jana Sarkandra - odwiedził Skoczów, Bielsko-Białą i Żywiec.

22 maja 1995 roku w homilii wygłoszonej na skoczowskim wzgórzu Kaplicówka podczas Mszy dziękczynnej za kanonizację Jana Sarkandra papież wypowiedział słynne słowa wzywające do troski o ład moralny. „Polska woła dzisiaj nade wszystko o ludzi sumienia!” - mówił papież 22 maja 1995 roku na Kaplicówce. Mszę św. koncelebrowało około 100 biskupów na czele z Prymasem Polski kard. Józefem Glempem, metropolitą Pragi kard. Miloslavem Vlkiem, metropolitą ołomunieckim abp. Janem Graubnerem i abp. Tadeuszem Kondrusiewiczem z Moskwy. Mimo niepogody - całe wzgórze pokryte było błotem - na skoczowskie wzgórze przybyło wtedy ok. 300 tys. wiernych ze wszystkich stron Polski.

pola / bielsko.info
źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.