bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 13 maja 2013
  • 23 maja 2013
  • wyświetleń: 5426

Festiwal dla rodziców i nie tylko

O porodzie, kontakcie skóra do skóry, karmieniu piersią i wielu innych tematach będzie można debatować podczas I Festiwalu Rodzicielstwa, który odbywa się w Bielsku-Białej.

rodzicielstwo
Festiwal Rodzicielstwa skierowany jest do rodziców oczekujących narodzin i tych z małymi dziećmi, ale również do członków ich rodzin (np. babć, dziadków).

- W czasie wykładów pokażemy, że są to radosne, ale przede wszystkim niezwykle ważne etapy życia. Że to, co się dzieje w okresie ciąży i pierwszych miesięcy życia ma fundamentalne znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka, jego kondycji psychicznej i zdrowotnej. Zachęcimy rodziców, aby odkryli naturalny potencjał rodzenia, zaufali własnej intuicji i nauczyli się cieszyć bliskością ze swoim dzieckiem - mówi Maliwna Okrzesik, koordynator festiwalu.

Więcej informacji o festiwalu, który odbędzie się pod koniec maja, można znaleźć na stronie www.klamra.org/festiwal-rodzicielstwa.

Happeningi promujące festiwal · fot. Fundacja Klamra


Program festiwalu:

23 maja 2013, godz. 18.00 Spektakl ”Opowieści porodowe”.
Piwnica Zamkowa, ul. Wzgórze 16


Stare mity kosmogoniczne, tradycyjne opowieści z rdzennych kultur i współczesne historie kobiet z sal porodowych - co je łączy, co dzieli? Czy doświadczenie porodu - tak często bezmowne, prywatne, zatrzaśnięte w dyskursie medycznym - ma dziś swoją opowieść, swoją pieśń, swoje obrazy i symbole? Zapraszamy kobiety i mężczyzn, na opowieści wydobyte z szeptów, krzyków i milczenia rodzących. Występują opowiadaczki ze stowarzyszenia Studnia O. (opowieść, śpiew, bębny)

25 maja 2013, od godz. 9.00 do 16.30 Konferencja
Poliklinika Stomatologiczna “Pod Szyndzielnią”, Aleja Armii Krajowej 193, Bielsko-Biała.


9.00- otwarcie konferencji
Słowo wstępne: Fundacja Klamra, Urząd Miasta BB
Blok o ciąży i porodzie od 9.15 do 10.45
W tym bloku tematycznym powiemy czego nie można nauczyć się z Internetu, a można dowiedzieć się w szkole rodzenia, o możliwościach realizacji zapisów standardu porodowego dotyczących: wyboru miejsca do porodu, planu porodu, kontaktu 'skóra do skóry", wspierania początków laktacji, niefarmakologicznych metod uśmierzania bólu; przekażemy wiedzę na temat fizjologii porodu naturalnego i korzyści z niego wynikających dla mamy i dziecka oraz o możliwościach rodzenia dziecka w domu
9.15 Szkoła rodzenia niezbędnym przygotowaniem do porodu i do opieki nad dzieckiem. Małgorzata Osowska, instruktorka szkoły rodzenia
9.45 Standard opieki porodowej w praktyce. Elżbieta Dybczak, położna
10.15 Potencjał kobiety rodzącej: rola hormonów, funkcja bólu porodowego, poród w domu. Bożena Kowalik, położna
10.45 przerwa 15minut
Blok o karmieniu piersią i naturalnym żywieniu dzieci
11.00 do 12.45 - ukażemy karmienie piersią jako normę żywienia noworodków i niemowląt; powiemy o pokarmie matki jako optymalnym, najzdrowszym i nie obciążającym budżetu rodzinnego pożywieniu; o długofalowych korzyściach karmienia naturalnego , nie tylko dla dziecka, ale i dla mamy; powiemy jak rozszerzać jadłospis malucha o naturalne, gotowane w domu posiłki . W czasie prelekcji ukazany będzie związek między wczesnymi nawykami żywieniowymi (tzw. mechanizm „programowania”) a otyłością, alergiami, częstymi infekcjami dróg oddechowych nie tylko w czasie dzieciństwa, ale i w okresie dorosłości.
11.00 Karmienie fakty i mity, Malwina Okrzesik, konsultant laktacyjny IBCLC
11.30 Pozytywny wpływ karmienie piersią na rozwój mowy, Marta Kwoczyńska: logopeda.
12.00 Naturalne odżywianie - wspomaganie układu immunologicznego dziecka. Bożena Kropka, dietetyk.
12.45 przerwa 30 minut
Blok o filarach dobrego rozwoju dziecka w pierwszym roku życia od 13.15 do 14.45
Powiemy o tym jak w codziennej opiece nad dzieckiem wspierać jego potencjał rozwojowy i jakie dobre praktyki służą zdrowiu; jak bliskość fizyczna: przytulanie, dotyk, wspólne spanie wpływa na rozwój fizyczny i psychiczny dziecka; jak aktywnie opiekować się dzieckiem zwracając uwagę na wielozmysłową stymulację podczas czynności pielęgnacyjnych i zabawy.
13.15 Zapobieganie próchnicy u małego dziecka. lekarze stomatologii Aleksandra Staszel-Zając i Anna Biały
13.45 Codzienna pielęgnacja i zabawa, okazja do wspomagania prawidłowego rozwoju ruchowego niemowlęcia, - Jolanta Balon, rehabilitantka,
14.15 Rozwój mózgu dziecka w świetle idei Rodzicielstwa Bliskości, Anna Turyna, psycholog,
14.45 przerwa 15 minut
Blok rodzinny od 14.50 do 16.00 - o psychologicznych aspektach uczestnictwa męża w porodzie i w pierwszych dniach i tygodniach opieki nad żoną i maluchem. A także o roli innych członków rodziny w tym wydarzeniu. W tym bloku tematycznym chcemy też przybliżyć rodzicom tematykę naturalnych metod obserwacji płodności.
15.00 Seksualność i płodność w okresie karmienia piersią, prowadzący - Marta i Arkadiusz Franczak, doradcy rodzinni, nauczyciele amerykańskiej metody rozpoznawania płodności wg Kippley'ów.
15.30 Męski punkt widzenia - dyskusja z psychologiem, prowadzący - Rafał Pietrzyk, psycholog, trener.
16.15 Zakończenie Konferencji

27 maja, godz. 17.00 Projekcja filmu - Uwolnić poród
Galeria Bielska BWA, ul 3 Maja 11, Bielsko-Biała


Film jest sztandarem ogólnoświatowej inicjatywy, której celem jest zmiana systemu opieki okołoporodowej, tak by każda kobieta mogła zdecydować gdzie i w jaki sposób będzie rodzić swoje dziecko.

ab / bielsko.info
źródło: Fundacja Klamra

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.