bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 9 maja 2013
  • wyświetleń: 3868

Miasto w miniaturze - wideo

Technika fotografii tilt-shift staje się coraz bardziej popularna. W sieci pojawił się kolejny filmik, przedstawiający stolicę Podbeskidzia tą nowatorską techniką.Tilt-shift to technika fotograficzna, do której używane są obiektywy z możliwością przesunięcia osi optycznej. Dzięki temu można zarządzać perspektywą na zdjęciu (zgodnie z regułą Scheimpfluga). Przy pomocy operacji tilt ("pochylenie" w polskiej nomenklaturze fotograficznej) możliwy jest obrót płaszczyzny ostrości, a dzięki operacji shift ("przesunięcie") zmiana punktu będącego środkiem perspektywy na zdjęciu.

Głównym zastosowaniem obiektywów tilt-shift jest średnio- i wielkoformatowa fotografia architektury (operacje t-s umożliwiają objęcie głębią ostrości całej płaszczyzny budynku oraz uniknięcie efektu "walących się ścian"). Za pomocą obiektywów tilt-shift można też uzyskać specyficzny efekt makiety, polegający na takim obróceniu płaszczyzny ostrości aby zminimalizować głębię ostrości i skupić ją na pojedynczym obiekcie w środku kadru.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.