bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 27 kwietnia 2013
  • wyświetleń: 2589

Bielsko uczy jak uczyć w Europie

Bielska kampania edukacyjna „Szanuj energię, chroń klimat” została po raz kolejny doceniona na arenie międzynarodowej. Biuro Zarządzania Energią oraz dwie szkoły licealne z Bielska-Białej będą reprezentowały Polskę na corocznym Europejskim Festiwalu „Science on Stage” we Frankfurcie nad Odrą, który odbywa się w dniach od 25-28 kwietnia.

Bielsko-Biała uczy jak uczyć w Europie
Bielsko-Biała uczy jak uczyć w Europie · fot. UM Bielsko-Biała


Bielsko-Biała uczy jak uczyć w Europie
Bielsko-Biała uczy jak uczyć w Europie · fot. UM Bielsko-Biała


We Frankfurcie spotka się około 350 nauczycieli fizyki, chemii, biologii i matematyki z 27 krajów Europy i Kanady. Wszystko po to, by wymienić się doświadczeniami, popularyzować innowacyjne metody dydaktyczne, a także spowodować wzrost zainteresowania uczniów naukami przyrodniczymi. Motto Festiwalu to „Przekraczanie granic w nauczaniu przedmiotów przyrodniczych”, które doskonale podkreśla ideę budowania europejskiej współpracy edukacyjnej.

Tematem przewodnim festiwalu jest przede wszystkim nauczanie poprzez rozwiązywanie problemów: eksperymentowanie, doświadczanie i zastosowanie nauk przyrodniczych w medycynie. Ważnym tematem jest także kooperacja w zakresie nauczania nauk przyrodniczych z udziałem szkół i innych instytucji lub firm - taki model współpracy wdrażany jest w Bielsku-Białej w zakresie edukacji ekologicznej.

Program festiwalu składa się z części targowej - wybrani nauczyciele na stoiskach danego kraju będą prezentować różnego typu eksperymenty fizyko-chemiczne oraz zrealizowane projekty edukacyjne. Odbędą się naukowe pokazy na scenie, wykłady i mnóstwo innych atrakcji przybliżających edukacyjne doświadczenia nauczycieli z całej Europy. Ponadto uczestnicy Festiwalu na lekcjach pokazowych, warsztatach i seminariach przedstawiać będą swoje osiągnięcia dydaktyczne i dyskutować o najważniejszych problemach w nauczaniu przedmiotów przyrodniczych.

W tym bloku zaprezentuje się także Bielsko-Biała, które zostało wyróżnione ze względu na kampanię edukacyjną „Szanuj energię, chroń klimat” prowadzoną przez bielskie Biuro Zarządzania Energią. W ramach kampanii zorganizowano dwie edycje Beskidzkiego Festiwalu Dobrej Energii, który ma na celu promowanie oszczędzania energii wśród mieszkańców miasta.

- Organizatorzy festiwalu docenili ten element kampanii, w którym bielski samorząd podjął ścisłą współpracę z placówkami oświatowymi. Do akcji włączyło się 70% bielskich szkół i przedszkoli, koordynowanych przez 150 nauczycieli zaangażowanych w popularyzację idei oszczędzania energii. Z tego co wiem, żaden inny samorząd nie został zaproszony na festiwal we Frankurcie, więc stanowimy pewien ewenement w skali europejskiej. - mówi Katarzyna Kordas, inspektor ds. efektywności energetycznej w Biurze Zarządzania Energią Urzędu Miejskiego w Bielsku-​Białej.

Swoje sukcesy dydaktyczne zaprezentuje także Janina Kula i Anna Handzlik z bielskiego IV Liceum Ogólnokształcącego oraz Aneta Gut-Sulima z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Zgromadzenia Córek Bożej Miłości.

Festiwal objęty został patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Pana Bronisława Komorowskiego i Prezydenta Republiki Federalnej Niemiec Pana Joachima Gaucka.

new / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.