bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 25 kwietnia 2013
  • 4 maja 2013
  • wyświetleń: 4403

Dawna fabryka zyska nowy blask!

W dawnej fabryce Grossa w Bielsku-Białej znowu ruszy produkcja likierów. Prywatny inwestor zamierza zainwestować 27,5 mln złotych w dawną fabrykę przy ul. Stojałowskiego.

fabryka grossa
Dawna fabryka zyska nowy blask! · fot. Marek Kocjan / fotopolska.eu


Jest szansa, że inwestycja ruszy jeszcze w tym roku. Do zagospodarowania jest ok. 3700 m kw. powierzchni. Ma tu powstać klub muzyczny i ekspozycje historyczne obiektów, które będą podlegały rewitalizacji. Ponadto ma działać akademia kulinarna i muzeum browarnictwa. Utworzone zostaną także biura i sale konferencyjne oraz fitness i odnowa biologiczna.

Bielscy radni nie mieli wątpliwości, aby zagłosować za zmianami Programie Rewitalizacji Obszarów Miejskich. Inwestycja, warta 27,5 mln zł ma zostać pokryta ze środków własnych inwestora prywatnego, pieniędzy unijnych i kredytu.

- To są białe zabudowania historyczne z najwyższym kominem w mieście, obok kościoła w Białej. Budynki w tej chwili są trochę obudowane wiatami, które zostaną rozebrane i portiernią, która straciła swój zabytkowy charakter - mówi Jolanta Jędrzejczyk z Biura ds. Rewitalizacji Obszarów Miejskich.

Rafineria spirytusu i fabryka likierów Grossa została założona w 1849 r. przez Jakuba Grossa. Główny budynek produkcyjny stanął prawdopodobnie w latach w latach 80. XIX w. Zachowany komin fabryczny jest jednym z ostatnich w mieście.

pola / bielsko.info, źródło: Radio Bielsko

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.