bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 14 kwietnia 2013
  • wyświetleń: 5050

Nowoczesny oddział w szpitalu

W Szpitalu Wojewódzkim uroczyście otwarto oddział chorób wewnętrznych i hematologii. Na południu województwa śląskiego nie było dotąd oddziału o takim profilu.

szpital
Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej


- Ta sprawa spędzała mi sen z powiek od 5 lat. Nigdy w Bielsku-Białej i Częstochowie nie było takiego oddziału - mówi prof. Sławomira Kyrcz- Krzemień, konsultant wojewódzki w dziedzinie hematologii. - Jest tu świetna kadra, to spełnienie marzeń - dodaje prof. Sławomira Kyrcz- Krzemień, kierownik katedry kliniki hematologii i transplantacji szpiku Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

- Ten oddział chorób wewnętrznych zajmował się hematologią od ponad 20 lat już w Stalowniku - mówi dr Ryszard Batycki, dyrektor szpitala wojewódzkiego. Choroby hematologiczne to m.in. nowotwory- białaczka i chłoniaki, ale także anemia, skazy krwotoczne, czy niektóre niedobory odporności. - Będziemy mogli w lepszych warunkach kontynuować leczenie, które do tej pory prowadziliśmy i rozszerzać je o chemioterapię. Tutaj będziemy współpracować z "onkologiem" - mówi Batycki.

Nowy oddział znajduje się na pierwszym piętrze. Składa się z 33 łóżek oraz 3 stanowisk do chemioterapii dziennej. Kosztował 750 tys. zł. Ponad połowa tej kwoty - 400 tys. zł pochodzi z woj. śląskiego. Oddział nefrologii przeniesiono w miejsce chirurgii krótkoterminowej.

- Ta sprawa spędzała mi sen z powiek od pięciu lat. Nigdy w Bielsku-Białej i Częstochowie nie było oddziałów hematologicznych. Teraz już są w obu tych miastach. Potrzeby są bardzo duże. Oba regiony, to ok. miliona mieszkańców - mówi prof. Sławomira Kyrcz- Krzemień.

W stolicy Podbeskidzia jest "onkolog". Czy nie dojdzie do dublowania usług? - Nie ma tu konfliktu interesu. Są pacjenci, którzy mogą być leczeni zarówno przez hematologów i onkologów, ale są sytuacje zupełnie odrębne. Np. nie ma mowy o leczeniu przez hematologów nowotworów narządów litych i bardzo dobrze, bo my się na tym nie znamy. Nie ma też możliwości leczenia nowotworów, wywodzących się ze szpiku przez onkologów - mówi prof. Sławomira Kyrcz- Krzemień, konsultant wojewódzki w dziedzinie hematologii. Jej zdaniem, to racjonalne podejście, aby pacjenci z dalekich zakątków województwa śląskiego nie musieli, jak dotychczas jeździć do katowickiej kliniki. Pacjentów przybywa z roku na rok.

W szpitalu pod Szyndzielnią otwarto także pracownię angiografii. Pracownia wykonuje zabiegi chirurgiczne i procedury wewnątrznaczyniowe.

ab / bielsko.info, źródło: Radio Bielsko

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.