Wiadomości
- 8 stycznia 2025
- wyświetleń: 145
Księgowość spółki komandytowej: najczęstsze wyzwania i jak sobie z nimi radzić
Materiał partnera:
Spółka komandytowa to coraz popularniejsza w Polsce forma prawna, która stanowi rozwiązanie problemu związanego z podziałem obowiązków wspólników odpowiedzialnych za prowadzenie działalności. Sprawdźmy, jakie są największe wyzwania księgowości w spółce komandytowej i jak sobie z nimi radzić.
Obowiązki księgowe spółki komandytowej - co warto wiedzieć?
Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia, czym dokładnie jest spółka komandytowa. To spółka osobowa ze zdolnością do czynności prawnych, w której wyróżnić możemy podział wspólników na komplementariusza i komandytariusza. W takim układzie komandytariusz odpowiada z prowadzenie spraw firmy i reprezentuje ją, podczas gdy komplementariusz finansuje ją i odpowiada za jej zobowiązania.
Najważniejszy obowiązek księgowy spółki komandytowej? Przede wszystkim konieczność prowadzenia pełnej, profesjonalnej księgowości. Oznacza to, że niezbędne jest prowadzenie między innymi księgi głównej, księgi pomocniczej, zestawienia obrotów i sald, wykazu aktywów i pasywów, a także w zdecydowanej większości przypadków sporządzanie sprawozdania finansowego na koniec roku. Głównym celem prowadzenia pełnej księgowości jest łatwe zidentyfikowanie sytuacji finansowej firmy, dzięki czemu zarówno osoby wewnątrz, jak i na zewnątrz organizacji będą mogły określić jej potencjał.
Różnice w opodatkowaniu wspólników - jak je rozliczać?
Jak wygląda kwestia opodatkowania wspólników w spółce komandytowej? Od 2021 roku ta forma prawna zobowiązana jest do odprowadzania podatku dochodowego w postaci tradycyjnego podatku CIT. Jaka jest stawka podatku? To jest zależne bezpośrednio od dochodu wygenerowanego przez spółkę. Firmy, których dochód nie przekroczył wartości 2 milionów euro brutto, zobowiązane są do odprowadzenia podatku w wysokości 9%. Te natomiast, które przekroczyły tę barierę dochodu netto, zobowiązane są do odprowadzenia podatku w wysokości 19%.
To jednak tylko jedna strona opodatkowania spółki komandytowej. Wspólnicy, którzy osiągają i wypłacają zyski, również są objęci podatkiem dochodowym. Tutaj jednak każdy wspólnik ma dowolność wyboru w zakresie doboru formy opodatkowania - jeden może rozliczać się na zasadach ogólnych, podczas gdy drugi podatkiem liniowym. Jaka jest stawka podatku? Obliczenie ich podatków zależne jest przede wszystkim od tego, czy jest on komplementariuszem, czy komandytariuszem.
Najczęstsze błędy w księgowości spółek komandytowych i jak ich unikać
Spółka komandytowa księgowość to jak wcześniej wspomniano, najbardziej skomplikowana forma ewidencjonowania przychodów, kosztów i innych zdarzeń gospodarczych. Nic więc dziwnego, że stale spotykamy się z błędami związanymi z błędnym ewidencjonowaniem zdarzeń i niepełnymi danymi, które w dłuższym okresie mogą wpłynąć na fałszywy obraz faktycznego stanu firmy.
Kolejnym z często obserwowanych błędów w księgowości spółek komandytowych jest niewiedza w temacie podwójnego opodatkowania, która stanowi cechę charakterystyczną tej formy prawnej. W jaki sposób możemy uniknąć tego typu błędów? Przede wszystkim poprzez prowadzenie pełnej księgowości za pośrednictwem wyspecjalizowanego systemu księgowego dedykowanego właśnie spółkom komandytowym lub w przypadku mniejszych przedsiębiorstw, zlecenie prowadzenia księgowości wyspecjalizowanej firmie.
Kiedy warto skorzystać z usług biura rachunkowego?
Prowadzenie spółki komandytowej narzuca konieczność ewidencjonowania finansów firmy w oparciu o pełną księgowość. To skomplikowany i wielowymiarowy obszar, w którym znajomość rachunkowości, księgowości i stałe monitorowanie zmian w prawie stanowi klucz do zgodności naszych działań z obowiązującymi przepisami.
Biuro rachunkowe to rozwiązanie dla tych spółek komandytowych, które nie dysponują odpowiednimi specjalistami mogącymi prowadzić księgowość. W wielu przypadkach spółka komandytowa stoi przed decyzją - zatrudnić księgowego czy zlecić outsourcing księgowości do wyspecjalizowanego biura rachunkowego. Praktycznie w każdym przypadku drugie rozwiązanie będzie korzystniejsze, zarówno pod kątem finansowym, jak i pod kątem jakości realizowanej usługi. Jeśli rozważamy założenie spółki komandytowej lub stoimy przed decyzją związaną z prowadzeniem księgowości w niej, zawsze powinniśmy zwrócić się o pomoc do wyspecjalizowanego biura rachunkowego, które przejmie ten najbardziej skomplikowany obszar prowadzenia działalności.