bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 5 kwietnia 2013
  • 6 kwietnia 2013
  • wyświetleń: 2688

Pierwsze bociany na Podbeskidziu

W Międzyrzeczu Dolnym osiedliła się pierwsza wiosenna para bocianów. Mieszkańcy wsi pomagają ptakom przetrwać zimę i podsyłają do gniazda smakołyki.

bocian
Strażacy pomagają dokarmiać bociany · fot. miedzyrzecze.org.pl


Życie ptaków i ich walkę o przetrwanie w gnieździe, umieszczonym na słupie energetycznym można oglądać w internecie. Jest ono objęte realizowanym przez Stowarzyszenie Przyjaciół Międzyrzeca oraz OSP Międzyrzecze Górne projektem internetowej obserwacji ptaków.

Bociania para pojawiła się w Międzyrzeczu w czwartek przed świętami. Mieszkańcy z niepokojem obserwowali ich walkę ze śnieżycami i wiatrem. - Kiedy pogoda poprawiła się, pojawił się problem z pokarmem - mówi Leszek Mroczko ze Stowarzyszenia Przyjaciół Międzyrzecza. Dodaje, że bocian biały potrzebuje w zimie minimum pół kilograma pokarmu dziennie.

Postanowiono działać. Grupa ornitologiczna stowarzyszenia skonsultowała się z Leśnym Pogotowiem dla Dziko Żyjących Zwierząt w Mikołowie. Zjednoczono siły - pomógł wójt gminy i strażacy z Wapienicy. W zorganizowanie pokarmu włączyła się jedna z lokalnych firm. Strażacy podjechali pod gniazdo i za pomocą zwyżki dostarczyli ptakom pokarm - świeże małe ryby i drobiowe serca.

Jak informuje Leszek Mroczko, w sumie ok. 4 kg, co wystarczy ptakom przez kilka dni. - Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli. Mamy nadzieję, że mimo tak trudnego początku sezonu boćki przetrwają i doczekają się potomstwa - dodaje gminny radny.

Bocianie gniazdo w Międzyrzeczu Dolnym można podglądać za pośrednictwem strony www.bociany.miedzyrzecze.org.pl.

ab / bielsko.info, źródło: Radio Bielsko

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.