bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama - billboard wiadomości

Wiadomości

  • 3 kwietnia 2013
  • 7 kwietnia 2013
  • wyświetleń: 2216

Remont kamienicy na murach

Zarząd Gospodarki Miejskiej ogłosił przetarg na wykonanie gruntownego remontu kamienicy przy ulicy Schodowej 5. Budynek znajduje się w eksponowanym miejscu, gdyż jego długa 47-metrowa, wschodnia ściana góruje nad murami oporowymi wzgórza zamkowego.

kamienica schodowa
Remond kamienicy na murach · fot. materiały przetargowe


W ramach prac budynek zostanie odwilgocony, zyska nową stolarkę, elewację i dach oraz na nowo urządzone zostanie wewnętrzne podwórko. Ściany pomalowane będą zgodnie z badaniami stratygraficznymi na kolor beżowo-szary, a gzymsy i obramienia okienne na jasny beż.

Całość prac ma być wykonana w terminie do 20 miesięcy od momentu podpisania umowy z wykonawcą. Otwarcie ofert przetargowych nastąpi 10 kwietnia 2013 roku.

Kamienica powstała na przełomie XVIII i XIX wieku - prawdopodobnie wraz z dobudowaną do linii dawnego muru obronnego wolnostojącą oficyną. Oficyna ta została przedłużona wzdłuż wspomnianego muru i połączona jako skrzydło z budynkiem głównym przed rokiem 1872.

Całość gruntownie przebudowano w latach 1974-1976, po wyburzeniu Wysokiego Trotuaru (tzw. Podzamcza), przystosowując obiekt na cele usługowo-gastronomiczno-biurowe. Spowodowało to przekształcenie pierwotnego układu przestrzennego i likwidację zabytkowego wystroju. W miejscu poprzedniej zabudowy, w dawnym międzymurzu, urządzono chodnik.

Kamienica wpisana jest do rejestru zabytków w ramach układu urbanistycznego miasta Bielska i podlega ścisłej ochronie konserwatorskiej. Klasycystyczna kamienica zbudowana jest na rzucie trapezu, zbliżonego do prostokąta, zwróconego dłuższym bokiem do ul. Schodowej. Jest to obiekt parterowy, w znacznej części podpiwniczony (za wyjątkiem sieni).

ab / bielsko.info, źródło: inwestycje.blog.bielsko.pl

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.