Wiadomości
- 16 października 2024
- wyświetleń: 8140
Dworzec autobusowy pod specjalnym nadzorem. Czy będzie spokojniej?
To, co dzieje się na dworcu autobusowym w Bielsku-Białej jest co najmniej niepokojące. Wracamy do tematu problemu z osobami nadużywającymi alkoholu na bielskim dworcu autobusowym.
Przypomnijmy, z prośbą o podjęcie pilnych działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa w obrębie dworca autobusowego przy ulicy Warszawskiej w Bielsku-Białej, obejmującego dolną i górną płytę dworca oraz przyległy teren, do władz miasta wystąpiła grupa radnych.
- Dworzec autobusowy to miejsce, które codziennie odwiedzają zarówno mieszkańcy miasta, jak i turyści, w tym pasażerowie linii międzynarodowych. Niestety, coraz częściej docierają do nas niepokojące sygnały od mieszkańców oraz turystów dotyczące spadku poczucia bezpieczeństwa w tej okolicy. Wskazują oni na obecność osób spożywających alkohol lub zażywających narkotyki, co skutecznie odstrasza ludzi odwiedzających to miejsce. Taka sytuacja nie tylko wpływa negatywnie na wizerunek naszego miasta, ale także zagraża bezpieczeństwu mieszkańców oraz gości - podkreślają Rafał Leśków, Paweł Korzondkowski oraz Karolina Lewkowicz.
Dlatego poprosili o rozważenie zwiększenia liczby patroli policji oraz straży miejskiej w obrębie dworca autobusowego. Pisaliśmy o tym w tym artykule.
Jak się dowiedzieliśmy, Straż Miejska w Bielsku-Białej objęła wskazany rejon dworca autobusowego od października 2023 r. częstszymi kontrolami w związku z wcześniejszymi sygnałami. Mają one na celu wyeliminowanie przypadków, m.in. spożywania alkoholu w miejscach objętych ustawowym zakazem.
- W wyniku tych działań funkcjonariusze Straży Miejskiej podjęli 38 interwencji wobec sprawców wykroczeń szczególnie uciążliwych społecznie. Strażnicy umieścili również 8 osób nietrzeźwych w Ośrodku Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym, które dawały powód do zgorszenia w miejscu publicznym lub znajdowały się w okolicznościach zagrażających ich życiu bądź zdrowiu albo stanowiły zagrożenie dla życia lub zdrowia innych osób - poinformował Przemysław Kamiński, zastępca prezydenta Bielska-Białej.
Odnosząc się do kwestii monitoringu wizyjnego poinformował, że teren dworca autobusowego nie jest objęty monitoringiem miejskim.
- Należy podkreślić, że monitoring wizyjny jest narzędziem, którego zalety trudno przecenić w dążeniu do zapewnienia bezpieczeństwa i porządku w miejscach publicznych. Jednak decyzja o umieszczeniu kamer monitoringu w przypadku sporadycznych incydentów, które oczywiście należy eliminować z pełną stanowczością, jest sprzeczna z zasadami rzetelności i gospodarności. Z tych względów Straż Miejska, kwalifikując miejsce do umieszczenia kamer, przeprowadza analizę czasu i natężenia występowania zjawisk niepożądanych. Kamery są instalowane w miejscach niebezpiecznych lub newralgicznych. Biorąc pod uwagę fakt, że na dworcu funkcjonuje całodobowa ochrona obiektowa, co sprawia, że teren ten jest pod stałym nadzorem, a także to, iż w bieżącym roku odnotowano tam jedynie 5 przypadków spożywania alkoholu w miejscach zabronionych, obecnie brak jest uzasadnienia do rozbudowy w tej lokalizacji monitoringu wizyjnego. Niezależnie od powyższego poleciłem Straży Miejskiej zintensyfikowanie kontroli w rejonie dworca - zapewnił wiceprezydent.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.