Wiadomości
- 7 października 2024
- wyświetleń: 1936
Demoniczne opętanie w Teatrze Polskim. "Diabły" już od jutra w Bielsku-Białej
Historia opętania matki Joanny od Aniołów wielokrotnie inspirowała twórców, często prowokując skandale. Spektakl Mai Kleczewskiej "Diabły" w bielskim teatrze przenosi tę opowieść na współczesny grunt, stawiając ją w kontekście głośnych przypadków wykorzystywania seksualnego w kościele.
Kilka słów o tej kontrowersyjne historii
W prowincjonalnym Loudun w latach 1632-1634 doszło do bulwersujących wydarzeń, które wstrząsnęły ówczesną Francją. Matka Joanna od Aniołów, przeorysza klasztoru urszulanek, oraz jej zakonnice padły ofiarą rzekomych opętań demonicznych, które objawiały się niezwykłymi i przerażającymi zachowaniami. Oskarżony o rzucenie na nie czarów został ksiądz Urbain Grandier, znany ze swych liberalnych poglądów. Jego proces i egzekucja, poprzez spalenie na stosie, stały się symbolem religijnej histerii i polowań na czarownice. Egzorcysta ksiądz Surin, który próbował uwolnić zakonnice od demonów, sam padł ofiarą tego wydarzenia, popadając w głęboką psychozę i spędzając resztę życia w odosobnieniu.
Spalenie Grandiera na stosie nie przyniosło oczekiwanego efektu - opętania w Loudun ciągnęły się jeszcze przez blisko dziesięć lat, przekształcając się w makabryczną atrakcję turystyczną. Prawdziwym celem procesu nie było zbawienie dusz zakonnic, lecz eliminacja charyzmatycznego i kontrowersyjnego księdza. Grandier, znany ze swoich liberalnych poglądów i swobodnego stylu życia, stanowił zagrożenie dla lokalnych władz kościelnych i świeckich. Oskarżenia o czary, podsunęte przez jego wrogów, okazały się skuteczniejszym narzędziem niż zarzuty o niemoralność, które wcześniej nie przyniosły pożądanego skutku.
"Maja Kleczewska należy do ścisłej czołówki najbardziej wszechstronnych twórczyń na polskiej scenie teatralnej. Laureatka Srebrnego Lwa weneckiego Biennale za innowacje w teatrze (2017) oraz najważniejszych nagród w dziedzinie kultury, jak Laur Konrada czy „Paszport" Polityki" - pisze o reżyserce Teatr Polski.
"Wybitna interpretatorka światowej klasyki - dramatu antycznego, Czechowa, Szekspira, Mickiewicza, Wyspiańskiego, posiada niezwykły dar odkrywania ich świeżości i nieprzemijalności tekstów dramatycznych szukania powiązań i kontekstów współczesnych, zarówno w wymiarze globalnym jak i bardzo osobistym" - czytamy na stronie Teatru Polskiego.
W spektaklu pojawiają się wulgarny język oraz drastyczne sceny. Przeznaczony jest dla widzów od 18. roku życia.
Bilety są jeszcze dostępne, ale znikają w szybkim tempie - radzimy się spieszyć teatr.bielsko.pl.
Obsada
- Matka Joanna - Oriana Soika,
- Magdalena, Małgorzata - Ewa Dobrucka,
- Grandier, ON - Przemysław Kosiński,
- Surin - Mateusz Trojanowski,
- Barre, Papież - Maciej Kulig,
- Siostra Agnieszka - Barbara Guzińska,
- Siostra Maria - Jagoda Krzywicka,
- Siostra Teresa - Maria Suprun,
- Siostra Nina, Barmanka - Flaunnette Mafa,
- Ojciec Mignon, MM - Michał Czaderna,
- Sędzia, Lover - Piotr Gajos,
- Laubardement - Tomasz Lorek,
- Mannoury, Fox - Grzegorz Margas,
- Richelieu, BB - Mateusz Wojtasiński,
- Zakonnica, Maria - Weronika Kudzia,
- Zakonnica - Patrycja Wykrent,
- Zakonnica - Paulina Krywult.
Realizatorzy
- Reżyseria - Maja Kleczewska;
- Scenariusz - Grzegorz Niziołek, Maja Kleczewska;
- Dramaturgia - Grzegorz Niziołek;
- Scenografia - Zbigniew Libera;
- Kostiumy - Konrad Parol;
- Choreografia - Kaya Kołodziejczyk;
- Muzyka - Cezary Duchnowski;
- Reżyseria świateł i multimedia - Wojciech Puś.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.