Wiadomości
- 1 października 2024
- wyświetleń: 117
Doradca techniczny - kim jest? Wymagania, obowiązki i zarobki!
Materiał partnera:
Współcześni pracodawcy coraz częściej podkreślają znaczenie zarówno kompetencji miękkich, jak i konkretnych umiejętności technicznych. Tego typu zestaw cech przydatny jest m.in. w zawodzie doradcy technicznego. Biorąc pod uwagę szybki rozwój technologiczny, jaki obecnie obserwujemy, jest to zawód, który ma szerokie perspektywy. Specjaliści z tej dziedziny mogą liczyć na dobre zarobki i zatrudnienie w wielu branżach. Jak wygląda specyfika pracy na tym stanowisku? Sprawdź, jakie wymagania trzeba spełniać, by móc pracować w tym obszarze.
Specyfika pracy doradcy technicznego i zarobki
Do obowiązków doradcy technicznego należy wspieranie klientów, jak i współpracowników przy rozwiązywaniu kwestii technicznych. Zapewnia fachową pomoc przy diagnozie problemów i wyjaśnianiu zagadnień dotyczących specyfiki działania produktów i usług firmy. Jest wsparciem działu sprzedaży. Wykonywane zadania i wymagania na tym stanowisku zależne są od konkretnej branży i specyfiki przedsiębiorstwa, w którym doradca jest zatrudniony.
Jest to zajęcie nastawione na kontakt z osobami zainteresowanymi ofertą firmy przez udzielanie profesjonalnych porad podczas zakupów i doradzanie najlepszej opcji - przekładanie fachowych, skomplikowanych pojęć na język zrozumiały przez klientów. Do obowiązków doradcy technicznego należy także diagnozowanie usterek oraz ich naprawa, dokonywanie aktualizacji oprogramowania, instalacji systemów czy konfiguracji urządzeń, a także prowadzenie szkoleń produktowych dla zespołu.
Zarobki w tym zawodzie są zróżnicowane i zależą od specyfiki pracy, branży i zakresu obowiązków. Wpływ na nie ma także wielkość i renoma firmy, a także jej lokalizacja. Średnia płaca osób na tym stanowisku przekracza 7 tys. zł brutto. Do podstawy dochodzą też zazwyczaj premie i inne dodatki, co czyni wynagrodzenie atrakcyjnym.
Jak zostać doradcą technicznym? Jakie wymagania trzeba spełniać?
Osoby, które interesuje specyfika pracy doradcy technicznego i chcą wiedzieć, jakie wymagania stawiane są kandydatom w tym obszarze zawodowym, mogą poczytać opinie na temat firm zatrudniających specjalistów z tej dziedziny - znajdą je tutaj: https://www.gowork.pl/opinie/doradcy-techniczni-dla-firm;kat.
Pracodawcy oczekują od kandydatów do pracy dużej wiedzy specjalistycznej z zakresu danej branży, a także określonych kompetencji interpersonalnych. W tym zawodzie wymagane jest zazwyczaj wykształcenie wyższe techniczne z zakresu np. informatyki, inżynierii mechanicznej, automatyki czy elektrotechniki. Specjaliści muszą odznaczać się dobrą organizacją pracy, umiejętnością komunikowania się, słuchania, rzeczowego przedstawiania ważnych kwestii. Wymagana jest także wysoka kultura osobista, umiejętność analitycznego myślenia i szybkiego reagowania na pojawiające się trudności. Tak, jak i w innych branżach, gdzie jest praca z klientem, tak i tu musi być duża odporność na stres.
Doradcy techniczni nie zajmują się wyłącznie obsługą klientów, również do ich obowiązków należy współpraca z innymi działami wewnątrz przedsiębiorstwa, dlatego powinni także wyróżniać się umiejętnością działania w zespole. Ich pomoc często jest potrzebna podczas wspólnych projektów, ponieważ dostarczają cennych informacji niezbędnych do optymalizacji procesów, tworzenia nowych rozwiązań czy wdrażania produktów.
Bardzo duże znaczenie w tym zawodzie ma gotowość na ciągłe aktualizowanie wiedzy i nadążanie za dynamicznie zmieniającymi się trendami technologicznymi. Doradcy muszą być na bieżąco ze stale zmieniającymi się technologiami.