bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 17 marca 2013
  • wyświetleń: 2286

Hala z nielegalnym tytoniem

W Bielsku-Białej odkryto pomieszczenie magazynowe z nielegalnym suszem tytoniowym. To efekt dużej akcji Służby Celnej w naszym województwie. Podobne magazyny wykryto w Sosnowcu oraz Będzinie.

Tytoń, magazyn
Hala z suszem tytoniowym · fot. Izba Celna w Katowicach


W efekcie długotrwałej współpracy, funkcjonariusze Slużby Celnej oraz ABW wpadli na trop zorganizowanej grupy przestępczej, która skupowała susz tytoniowy bezpośrednio od rolników, zajmujących się jego uprawą, a następnie magazynowała surowiec i przygotowywała się do produkcji, pakowania oraz dystrybucji krajanki tytoniowej.

Funkcjonariusze Służby Celnej z Katowic oraz katowickiej Delegatury ABW, przeszukali pomieszczenia magazynowe na terenie Sosnowca, Bielska-Białej oraz Będzina. We wszystkich tych miejscach wykryli susz tytoniowy: w Sosnowcu - ponad 37 ton, w Bielsku-Białej blisko 12 ton, zaś w Będzinie- 3,3 tony. Ponadto podczas przeszukania magazynu mieszczącego się w Będzinie funkcjonariusze zatrzymali 3 maszyny służące do cięcia liści tytoniu. Łącznie do magazynów depozytowych Izby Celnej w Katowicach przewieziono ponad 52 tony nielegalnego tytoniu, którego wartość śląscy celnicy oszacowali na kwotę blisko 13 milionów złotych.

Gdyby zatrzymany towar trafił do nielegalnego obrotu, wówczas Skarb Państwa poniósłby stratę w wysokości blisko 23 milionów złotych, z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego. Dla porównania warto dodać, że 24 mln zł kosztowała budowa nowego, nowoczesnego skrzydła szpitala powiatowego w jednym z miast na terenie Śląska.

Organizatorom nielegalnego przedsięwzięcia grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

new / bielsko.info
źródło: Izba Celna w Katowicach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.