Wiadomości

  • 19 sierpnia 2024
  • 21 sierpnia 2024
  • wyświetleń: 14097

[FOTO] Chcą zburzyć zabytkową kamienicę przy ul. Browarnej i postawić coś nowego

Z problemem kamienicy przy ul. Browarnej zwrócił się do nas radny Paweł Korzondkowski. Według dokumentacji, którą wysłał na naszą redakcyjną skrzyknę wynika, że zabytkowy, 126-letni, opuszczony budynek, nie jest zabezpieczony w żaden sposób przed wandalami oraz mieszkańcami "na gapę". Istnieje również zagrożenie, że budynek zostanie wyburzony, a w jego miejsce powstanie coś nowego.

Zabytkowa kamienica przy ul. Browarnej niszczeje w oczach. Co na to ratusz? · fot. Paweł Korzondkowski


Aby ostudzić zapędy osób, które zajmują się eksploracją tego typu pustostanów, nie podajemy dokładnej lokalizacji budynku.

Jak informuje radny Paweł Korzondkowski - ponieważ okolica jest obecnie dość mocno zabudowywana istnieją niepokoje co do losu tego budynku. W związku z tym i na prośbę jednego z sąsiadów udałem się do stosownego wydziału UM, aby zapytać o przyszłe losy tego budynku. Usłyszałem, że ma być on wyburzony i mają tam powstać 3 nowe budynki! -

Istnieje więc realne zagrożenie, że zabytek zostanie wyburzony, a w jego miejsce powstanie "deweloperka"?

Szanowni Państwo,

z tej strony radny RM Paweł Korzondkowski. Piszę ponieważ chciałem zainteresować Waszą redakcję pewną bulwersującą sprawą wiążącą się z możliwością wyburzenia zabytkowej, 126-letniej kamienicy przy ulicy Browarnej.

Sprawa wygląda tak: mieszkam w okolicy, a wspomniana kamienica znajduje się jakieś 100 metrów poniżej mojego bloku. Jest do niej dość trudny dojazd i dojście. Od kilku lat nikt tam nie mieszka.
Ponieważ okolica jest obecnie dość mocno zabudowywana istnieją niepokoje co do losu tego budynku. W związku z tym i na prośbę jednego z sąsiadów udałem się do stosownego wydziału UM, aby zapytać o przyszłe losy tego budynku.

Usłyszałem, że ma być on wyburzony i mają tam powstać 3 nowe budynki (!). Wtedy jeszcze za wiele nie wiedziałem o tym budynku, ani o jego historii. Wydało mi się dziwne, że nie jest on pod ochroną konserwatorską. Wystosowałem więc zapytanie do Prezydenta Miasta. Z odpowiedzi wynikało, że budynek jest własnością prywatną, nie jest pod żadną ochroną, i ma docelowo być wyburzony, a na jego miejsce ma powstać nowy budynek.

Zaniepokojony tą odpowiedzią zwróciłem się do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach delegatura w Bielsku-Białej z prośbą o zainteresowanie się tym obiektem i ewentualne wpisanie go do rejestru zabytków. Już na drugi dzień na miejsce przybył pracownik delegatury. Następnego dnia okazało się, że budynek znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków. Kierownik delegatury w związku z powyższym faktem wystosował stosowne pismo do prezydenta miasta.

Ponieważ wspomniana kamienica nie jest w żaden sposób zabezpieczona przed wejście osób trzecich dokonuje się jej degradacja (wybite szyby, uszkodzone sprzęty, zaśmiecone pomieszczenia). Jest to także dość niebezpieczne. Aby jakoś zapobiec możliwej tragedii 31 lipca złożyłem w siedzibie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla Miasta Bielska-Białej pismo interwencyjne z prośbą o wyegzekwowanie od właściciela zabezpieczenia tego budynku.

Z księgi wieczystej obiektu w której wszedłem w posiadanie (w pełni legalnie) wynika, iż jego obecna właścicielka posiada działalność gospodarczą związaną z branżą deweloperską (podobnie jak jej ojciec).

Zagrożony wyburzeniem obiekt posiada dużą wartość historyczną i architektoniczną (fotografie w załączeniu). Co ciekawe mieszkał w nim słynny Otokar Balcy.
Jeden z bielskich historyków (wolał pozostać anonimowy) przekazał mi takie informacje o tym obiekcie:

Wg Księgi Adresowej BB z 1904 r. jest to posesja Górne Przedmieście / Kaiserstraße (-) - dom z uwagi na oddalenie od ulicy nie miał nadanego numeru porządkowego. Właściciel: Piesch Georg. W Adressbuch 1908 w spisie mieszkańców wpisany jest Piesch Georg, Eisendreher [tokarz metalu], OV.263. W dekadę później, Adressbuch 1914, właścicielką jest Piesch Susanna. Tak więc dom zbudowany przez rzemieślnika / tokarza jako budynek czynszowy? (...) można założyć, że budynek przy Browarnej 26a stanął wkrótce potem, 1898/1899.

Nie wiem co będzie dalej z tym budynkiem, ale mam nadzieję, że nie zostanie on wyburzony, ani nie ulegnie podpaleniu... Czy nasze miasto naprawdę dba o swoje dziedzictwo i zabytki?


Jak dowiadujemy się z odpowiedzi na interpelację złożoną przez radnego Pawła Korzondkowskiego, zastępca prezydenta Bielska-Białej Przemysław Kamiński informuje - dla działki nie wydano dotychczas pozwolenia na budowę nowego budynku oraz rozbiórkę budynku istniejącego. -

Czy w takiej sytuacji jest się czym martwić?

Z tej samego dokumentu dowiadujemy się również, "że ustalono warunki zabudowy i zagospodarowania terenu dla inwestycji: budowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego wraz z rozbiórką budynku mieszkalnego jednorodzinnego na nieruchomości oznaczonej jako działka".

Wydaje się, że jest tylko kwestią czasu, zanim właściciele zabytku złożą wniosek o pozwolenie na rozbiórkę kamienicy i budowę nowego obiektu.

Zac / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.