bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 14 marca 2013
  • wyświetleń: 2196

Za kilka dni wyłączą stary sygnał

Już za kilka dni w południowej części województwa śląskiego zostanie wyłączony sygnał analogowy telewizji naziemnej. Od tego momentu na obszarze Podbeskidzia będzie możliwy wyłącznie odbiór sygnału cyfrowego telewizji.

skrzyczne
19 marca nadajnik na Skrzycznem przestanie nadawać sygnał analogowy · fot. wikipedia.org


Zastąpienie tradycyjnej techniki nadawania analogowego nowoczesną techniką cyfrową niesie za sobą wiele korzyści. Zaletą takiego rozwiązania jest większa liczba dostępnych programów telewizyjnych, znacznie lepsza jakość obrazu i dźwięku oraz możliwość nadawania telewizji w wysokiej rozdzielczości HDTV (High Definition Television).

By cieszyć się z odbioru naziemnej telewizji cyfrowej należy posiadać odpowiedni cyfrowy telewizor lub zaopatrzyć się w specjalny zewnętrzny dekoder DVB-T, ponieważ tradycyjny analogowy odbiornik telewizyjny nie wystarczy do odbioru emisji cyfrowych. A zatem mieszkańcy nie są zmuszeni do całkowitej wymiany posiadanego sprzętu, gdyż do odbioru telewizji cyfrowej może być wykorzystywany tradycyjny odbiornik telewizyjny wzbogacony o dekoder.

Dekoder warto kupić u sprawdzonego sprzedawcy. Policja przestrzega przed domokrążcami, którzy oferują atrakcyjne ceny za nieprzydatny sprzęt. Koszt dekodera STB, czyli spełniającego wymogi odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, waha się od około 80 do 200 złotych.

Zakończenie emisji analogowego sygnału telewizji naziemnej na terenie województwa śląskiego będzie przebiegało w trzech etapach. 19 marca sygnał analogowy zostanie wyłączony w południowej części województwa. Kolejne wyłączenie nastąpi 22 kwietnia i obejmie swym zasięgiem teren Częstochowy i północnych obszarów województwa.

ab / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.