bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 5 marca 2013
  • 14 marca 2013
  • wyświetleń: 7331

Radni uchwalili "śmieciowe" stawki

Stawki pierwotnie miały zostać uchwalone w piątek 8 marca, jednak wówczas radni i prezydent nie doszli do porozumienia. Tym razem bielscy rajcy doszli do konsensusu.

rada miejska
W środę 13 marca radni uchwalili nowe stawki za odprowadzanie śmieci · fot. ab / bielsko.info


Po kilkudniowej przerwie wznowiono nadzywczajną sesję Rady Miejskiej w Bielsku-Białej, poświęconą tzw. pakietowi śmieciowemu. Tym razem bielscy radni przystali na propozycję prezydenta Jacka Krywulta, który wierzy, że ostateczne stawki za śmieci będą jeszcze niższe.

- Wszystko rozstrzygnie przetarg, teraz możemy się tylko licytować na kwoty - mówił podczas sesji prezydent Bielska-Białej.

Nowy cennik, zaakceptowany przez radnych, prezentuje się następująco. Mieszkańcy spółdzielni mieszkaniowych będą rozliczani za ilość zużytej wody. W przypadku selektywnego zbierania odpadów bielszczanie zapłacą 4 zł za metr sześcienny wody. O dwa złote więcej zapłacą mieszkańcy, którzy nie będą chcieli segregować śmieci.

W przypadku domów jednorodzinnych stawka będzie naliczana od wielkości gospodarstwa domowego. Jeśli chodzi o mieszkańców, którzy zdecydują się segregować śmieci, zapłacą 13 zł za 1-os gospodarstwo, 26 zł za 2-osobowe, 38 zł za 3-osobowe, 50 zł za 4-osobowe, 62 zł za 5-osobowe, 74 zł za 6-osobowe oraz 86 zł za 7 i więcej osobowe gospodarstwo. Mieszkańcy niesegregujący śmieci zapłacą od 21 do 147 złotych.

----

Artykuł z 9 marca 2013 roku:

Na nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej radni mieli uchwalić nowe stawki za odprowadzanie śmieci. Niestety bielscy rajcy nie doszli do porozumienia i sesja została przerwana.Sesja rozpoczęła się z ponad dwugodzinnym poślizgiem, bowiem przeciągnęło się połączone spotkanie trzech komisji: gospodarki miejskiej i mieszkalnictwa, gospodarki przestrzennej i ochrony środowiska oraz budżetu, strategii i rozwoju gospodarczego.

Na komisji część radnych chciała otrzymać od prezydenta Jacka Krywulta szczegółowe wyliczenia, na których oparte są "śmieciowe" stawki. Z wnioskiem formalnym w tejże sprawie wystąpiła Grażyna Staniszewska.

- Wnoszę formalny wniosek o przedstawienie na piśmie wyliczeń, stanowiących podstawę zaproponowanych przez ratusz stawek. My musimy mieć takie wyliczenia. Mieszkańcy w rozmowach pytają nas skąd takie kwoty - wnioskowała radna.

Prezydent Jacek Krywult był nieugięty. - My nie możemy w tej chwili tego pokazać, bo byłoby to samobójstwo dla mieszkańców. Nie można przed przetargiem pokazać firmom naszych wyliczeń. Nie podejmuje się organizowań przetargu, jak wszyscy będą wiedzieli jakie mamy założenia - argumentował prezydent Bielska-Białej.

Ostatecznie wniosek radnej nie uzyskał większości głosów. Tuż po rozpoczęciu sesji radni zdecydowali, że ich wiedza w tej sprawie jest niepełna i postanowili przerwać sesję. Wznowienie obrad planowane jest w środę 13 marca.

----

Artykuł z 5 marca 2013 roku:

Na nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej, która rozpocznie się w piątek 8 marca o godzinie 14.00, radni wybiorą metodę ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.


Nowy projekt uchwały różni się znacząco od poprzedniego pomysłu urzędników, który zakładał, iż stawka śmieciowa od wszystkich nieruchomości będzie obliczania na podstawie zużycia wody. Według nowego założenia taka metoda będzie stosowana tylko i wyłącznie w nieruchomościach zabudowanych budynkami wielolokalowymi, w których zarząd lub zarządca został wybrany.

I tak w przypadku właścicieli, którzy zdecydują się na selektywne gromadzenie odpadów, stawka opłaty wyniesie 4 zł za metr sześcienny zużytej wody z danej nieruchomości. Jeśli właściciele nie zdecydują się na selektywne zbieranie odpadów, zapłacą 6 zł za metr sześcienny zużytej wody.

Dla nieruchomości, które nie są zabudowane budynkami wielolokalowymi, tj. domy prywatne oraz nieruchomości zabudowanych budynkami wielolokalowymi, w których zarząd lub zarządca nie został wybrany, uchwała przewiduje metodę opłaty od gospodarstwa domowego.

W przypadku selektywnego zbierania i odbierania odpadów komunalnych stawki są następujące:
14 zł dla 1-osobowego gospodarstwa,
28 zł dla 2-osobowego gospodarstwa,
42 zł dla 3-osobowego gospodarstwa,
56 zł dla 4-osobowego gospodarstwa,
70 zł dla 5-osobowego gospodarstwa,
84 zł dla 6-osobowego gospodarstwa,
98 zł dla 7 i więcej osobowego gospodarstwa.

W przypadku nieselektywnego zbierania i odbierania odpadów komunalnych stawki są następujące:
21 zł dla 1-osobowego gospodarstwa,
42 zł dla 2-osobowego gospodarstwa,
63zł dla 3-osobowego gospodarstwa,
84 zł dla 4-osobowego gospodarstwa,
105 zł dla 5-osobowego gospodarstwa,
126 zł dla 6-osobowego gospodarstwa,
147 zł dla 7 i więcej osobowego gospodarstwa.

Głównym argumentem wprowadzenia metody obliczania stawki śmieciowej od wielkości gospodarstwa domowego, jest fakt, że mieszkańcy domów jednorodzinnych zużywają znacznie więcej wody, co jest związane z podlewaniem ogrodów, napełnianiem basenów itp.

- Dlatego podjęto decyzję o zmianie metody obliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi z metody od ilości zużytej wody na metodę od gospodarstwa domowego - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Ostateczną decyzję odnośnie metody oraz prognozowanych stawek poznamy 8 marca.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.