Wiadomości
- 6 czerwca 2024
- wyświetleń: 478
Badanie wody w lokalu gastronomicznym: czy to konieczne?
Materiał partnera:
Każdy właściciel lokalu gastronomicznego ma w swoim obowiązku systematyczne badanie wody. Obowiązek ten wynika z Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Od 2017 roku trzeba przeprowadzać kompleksowe badanie wody w każdym punkcie gastronomicznym. Głównie chodzi o badanie mikrobiologiczne wody warszawa. W artykule wyjaśniamy, czy faktycznie konieczne jest profesjonalne badanie wody.
1. Badanie wody w lokalach gastronomicznych
2. Pod jakim kątem przeprowadzane są badania wody?
3. Co zrobić, gdy badanie mikrobiologiczne wykryje, że woda nie nadaje się do celów gastronomicznych?
W dzisiejszych czasach na rynku działa wiele firm z branży gastronomicznej. Gdy w grę wchodzi żywienie zbiorowe, trzeba zachować szczególną troskę o bezpieczeństwo i zdrowie konsumentów. Woda to podstawowy składnik. Jest wykorzystywana nie tylko do przygotowywania napojów i posiłków, ale i do utrzymania obiektu gastronomicznego w czystości. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 roku określa, jakie są standardy dla wody pitnej. W Rozporządzeniu Ministra Zdrowia uwzględnione są limity parametrów mikrobiologicznych i chemiczno — fizycznych. Badanie wody pitnej może przeprowadzić Stacja Sanitarno — Epidemiologiczna lub zatwierdzone przez GIS akredytowane laboratorium badania wody. Jeśli chodzi o badanie wody warszawa, to można umówić się na przyjazd laboranta w dogodnym terminie. Na pytanie, ile kosztuje badanie wody sanepid, cennik można znaleźć na witrynie laboratorium, które przeprowadza badanie wody fizykochemiczne lub badanie mikrobiologiczne wody. Średnio badanie wody cena wynosi około 400 - 500 zł.
Badanie wody w lokalach gastronomicznych
Badanie wody przeznaczonej do spożycia w pierwszej kolejności oznacza wybranie laboratorium, które może przeprowadzić analizę wody. W laboratorium należy skonkretyzować zakres badań. Pobór próbek może być dokonany samodzielnie lub próbki może pobrać laborant na miejscu. Następnie trzeba poczekać na wyniki badań wody. Czas oczekiwania, w zależności od laboratorium, może wynosić nawet 7 dni, licząc od momentu przyjęcia próbek wody.
Analiza wody to nie tylko bezpieczeństwo klientów, ale i „święty spokój” dla właściciela restauracji. Przykładowo ktoś może się czymś zatruć i oskarżyć restaurację. Po okazaniu wyniku badania wody takie sytuacje mogą być bezpodstawne. Wyniki badania mody można też opublikować w sytuacji, gdy faktycznie pojawią się niekorzystne komentarze klienta, który myśli, że zatruł się w danym punkcie gastro, w mediach społecznościowych i ogólnie w internecie.
Pod jakim kątem przeprowadzane są badania wody?
Badanie wody sanepid ma wykluczyć między innymi bakterii chorobotwórczych, takich jak Legionella sp, Escherichia coli, Clostridium perfringes (laseczka zgorzeli gazowej), enterokoków i innych bakterii z grupy coli. Badanie czystości wody ma też sprawdzić ogólną liczbę mikroorganizmów w 22°C. Jak widać, te bakterie są sporym zagrożeniem dla zdrowia i mogą wywołać wiele uciążliwych i nieprzyjemnych schorzeń. Dlatego badania wody są bardzo ważne i nie wolno ich pomijać.
Co zrobić, gdy badanie mikrobiologiczne wykryje, że woda nie nadaje się do celów gastronomicznych?
Jeśli po przeprowadzonym badaniu wody wyniki będą złe, należy natychmiast zawiesić działalność gastronomiczną. Trzeba też powiadomić odpowiednie służby. Musi być przeprowadzone płukanie sieci wodociągowej. Po takiej czynności można pobrać kolejną próbkę wody do badania.
Badań nie muszą przeprowadzać na przykład food trucki, jeśli wykorzystują wyłącznie wodę butelkowaną (fabryczną, a nie przelaną z dowolnego ujęcia wody).