
Wiadomości
- 27 maja 2024
- wyświetleń: 629
Czy warto postawić na dom modułowy?
Materiał partnera:
Budownictwo modułowe cieszy się coraz większym uznaniem inwestorów, którzy doceniają liczne zalety, jakie ze sobą niesie. Proekologiczny charakter projektu, ekspresowe wznoszenie konstrukcji i niskie koszty utrzymania, to z pewnością najważniejsze atuty tego rozwiązania. Do tego dochodzi jeszcze wysoki stopień energooszczędności. Co warto wiedzieć o budownictwie modułowym? Zapraszamy do lektury.

Czym są domy modułowe? Jak wyglądają takie obiekty?
Domy modułowe, określane są także mianem prefabrykatów. Są to obiekty mieszkalne, na które składa się kilka niezależnych sekcji, czyli tak zwanych modułów. Każdy z nich jest wstępnie montowany w fabryce, po czym transportowany na miejsce budowy. Na placu budowy moduły są ze sobą odpowiednio łączone, tworząc w ten sposób całą konstrukcję. To, co wyróżnia takie obiekty to duża swoboda konfigurowania przestrzeni i estetyki danych modułów. Decydując się na taki dom, możemy więc stworzyć budynek, które będzie odpowiadał naszym indywidualnych potrzebom i preferencjom.
Domy modułowe- technologie wykonania
Domy modułowe tworzone są z gotowych elementów budowlanych produkowanych w fabryce. Wymienić można dwie technologie wykorzystywane w ich budowie. Pierwszą z nich jest technologia szkieletowa, w której to fabrycznie wytwarzany jest przede wszystkim szkielet obiektu. Inne jego części np. warstwy izolacyjne, wypełnienie ścian, są montowane dopiero na placu budowy. Ponadto, wykończenie budynku także odbywa się na miejscu. Technologia modułowa polega natomiast na przygotowaniu w fabryce dużych i bardziej kompletnych komponentów obiektu (np. ściany z oknami i drzwiami), które można szybko i sprawnie zamontować na miejscu budowy. W ten sposób budynek powstaje w błyskawicznym tempie, a na samym placu budowy wykonuje się mniej czasochłonnych czynności. Warto dodać, że domy prefabrykowane proponowane są w różnych stopniach wykończenia (np. stan surowy zamknięty, stan deweloperski). Inwestorzy najczęściej decydują się na obiekty gotowe, w których to można od razu zamieszkać. Trzeba też pamiętać, że domy modułowe tworzy się ze stali, drewna, paneli SIP czy keramzytobetonu.
Materiały używane w budowie domów modułowych
Wybór wysokiej jakości materiałów ma ogromne znaczenie dla efektywności energetycznej, trwałości oraz wygody użytkowania domów modułowych. Szkieletem takiego obiektu jest często stal konstrukcyjna. Stal charakteryzuje się wyjątkową wytrzymałością, ponadto jest odporna na niekorzystne czynniki pogodowe. Panele izolacyjne gwarantują świetną izolację termiczną, co oznacza mniejsze koszty utrzymania domu. Kolejnym materiałem znajdującym zastosowanie w budownictwie modułowym jest drewno. Piękne, naturalne drewno dodaje wnętrzom niebywałego klimatu i ciepła. Znacznie poprawia estetykę budynku, a przy tym spełnia wysokie standardy ekologiczne. W trakcie wyboru materiałów, wielu inwestorów zwraca uwagę właśnie na kwestie ekologiczne. W trosce o dobro środowiska coraz więcej z nich stawia na materiały ekologiczne, takie jak panele słoneczne, wełna mineralna. Sprawia to, że obiekty modułowe są praktyczne, komfortowe i przyjazne dla naszego otoczenia. Odpowiedni wybór materiałów jest kluczowy dla stworzenia energooszczędnego domu, który posłuży mieszkańcom przez długi czas.
Etapy produkcji modułów domowych
Procedura tworzenia domów modułowych składa się z kilku faz. Najpierw niezbędne jest wykonanie szczegółowego projektu, w którym zawarte będą specyfikacje techniczne i wymagania klientów. Następnie można przejść do produkcji poszczególnych modułów.
- projektowanie- przygotowywanie dokładnych planów oraz wizualizacji przyszłego budynku, z uwzględnieniem wszelkich kwestii technicznych i wymagań wizualnych,
- budowa szkieletu- kolejnym etapem jest budowa szkieletu modułu z zastosowaniem wysokiej jakości, trwałych materiałów,
- montaż instalacji- polega na wykonaniu instalacji wodno-kanalizacyjnych, elektrycznych oraz pozostałych istotnych systemów,
- wykończenie- prace te obejmują montaż okien i drzwi, izolację, prace malarskie i czynności dekoracyjne,
- transport oraz montaż na miejscu- gotowe moduły transportuje się na plac budowy, gdzie następuje ich złączenie.
Czym różnią się domy modułowe od tradycyjnych domów?
Domy modułowe produkuje się w hali, przy pomocy gotowych form, urządzeń, suwnic itp. Dzięki temu powstają one w ekspresowym tempie. Domy modułowe są gotowe już w ciągu 2 miesięcy, natomiast tradycyjne buduje się ok. rok. Co ważne, obiekty modułowe muszą spełniać normy domów tradycyjnych i normy dla elementów prefabrykowanych. Z tego względu można mieć pewność tego, że ich konstrukcja będzie stabilna, solidna i wytrzymała.
Domy modułowe mieszkalne- zalety
Domy modułowe mają wiele zalet, a wśród nich warto wymienić:
- niższe koszty realizacji- budowa takiego obiektu jest mniej kosztowna od postawienia domu w tradycyjnej technologii,
- błyskawiczny czas budowy- domy modułowe powstają w ciągu kilku miesięcy,
- bezpieczeństwo materiałów,
- mniejsza liczba pracowników niezbędnych do jego budowy,
- brak wpływu warunków atmosferycznych na czas budowy domu modułowego.
Czy domy modułowe mają jakieś wady? Należy pamiętać, że do ich budowy niezbędne jest wynajęcie dźwigu, który poradzi sobie z podnoszeniem modułów. Dom modułowy powstaje bardzo szybko, stąd do należy od razu przygotować całą sumę jego kosztu powstania. Obiekty tego typu są do siebie bardzo podobne, co dla niektórych jest wadą.
Gotowy dom to znakomita propozycja dla osób, którym zależy na oszczędności czasu oraz pieniędzy.