Wiadomości

  • 19 maja 2024
  • 21 maja 2024
  • wyświetleń: 944

Hulajnogi elektryczne a bezpieczeństwo: Czy da się to pogodzić? Odpowiadają policjanci

Wielkimi krokami zbliża się okres wakacyjny. Wielu z nas chętnie sięgnie po hulajnogę jako alternatywny środek transportu. Należy pamiętać jednak, że hulajnoga potrafi być dość niebezpiecznym urządzeniem. Dlatego warto dowiedzieć się jak z niej korzystać i jak poruszać się po drogach, aby uniknąć mandatu, lub wypadku. Bielscy policjanci podpowiadają, jak bezpiecznie korzystać z tego środka transportu.

Powracają e-hulajnogi. Wprowadzi je największa firma na świecie
Hulajnogi elektryczne a bezpieczeństwo: Czy da się to pogodzić? Odpowiadają bielscy policjanci · fot. Materiały prasowe


Jak wynika z obserwacji funkcjonariuszy z Wydziału Ruchu Drogowego. Zmiany w przepisach ruchu drogowego, które obowiązują od 20 maja 2021 roku, nie do końca są znane wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Poniżej przedstawiamy kilka ważnych pytań i odpowiedzi dotyczących poruszania się hulajnogą elektryczną.

  • Gdzie mogę poruszać się hulajnogą elektryczną?


Zgodnie z zamiarem ustawodawcy sposób poruszania się hulajnogą elektryczną powinien być podobny i zbliżony do sposobu poruszania się rowerem. Powinniśmy się poruszać drogą dla rowerów, drogą dla pieszych i rowerów lub pasem ruchu dla rowerów, jeśli są wyznaczone w kierunku, w którym jedziemy. Jeżeli chcemy poruszać się po jezdni, to musimy wziąć pod uwagę prędkość dopuszczalną na danym jej odcinku. Nie może ona być większa niż 30 km/h. Na wskazanym odcinku nie może być również być drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów lub pasa ruchu dla rowerów.

Z kolei, gdy prędkość dopuszczalna na danym odcinku drogi jest wyższa od 30 km/h to ruch na niej dla użytkowników hulajnogi elektrycznej jest zabroniony. W takim wypadku musimy korzystać z drogi dla pieszych - kiedyś „chodnika”. W związku z tym, że ustawodawca enumeratywnie wymienił, kiedy można korzystać z jezdni oraz wskazał wszelkie wyjątki od tej reguły, to całkowicie zakazany jest ruch hulajnogą elektryczną poza obszarem zabudowanym, gdzie nie ma dróg przystosowanych do ruchu rowerowego czy też drogi dla pieszych (chodnika).

  • Czy istnieją jakieś zakazy związane z poruszaniem się hulajnoga elektryczną?


Tak, nie można przewozić pasażerów, zwierząt czy ładunków, a także nie można ciągnąć innych pojazdów. W związku z tym, że mamy do czynienia z kierującym pojazdem to zabronione jest również kierowanie po spożyciu alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu. Zabronione jest również korzystanie z telefonu wymagającego trzymania słuchawki czy też mikrofonu w ręku.

  • Jak jest maksymalna prędkość, z jaką mogę się poruszać?


Maksymalna prędkość na drogach „dedykowanych” (zob. pytanie 1) wynosi 20km/h i takie również powinno być jej ograniczenie konstrukcyjne. Korzystając z drogi dla pieszych powinna to być prędkość zbliżona do prędkości pieszego.

  • Czy muszę mieć jakieś dokumenty, aby kierować hulajnoga elektryczną?


Aby poruszać się takim sprzętem po drogach publicznych i strefach ruchu trzeba mieć ukończone 10 lat. Wyjątkiem jest strefa zamieszkana, w której młodsze dzieci mogą poruszać się na hulajnogach elektrycznych, ale wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Dla osób pomiędzy 10 a 18 rokiem życia konieczne jest posiadanie jednego z dokumentów: karta rowerowa, prawo jazdy kat. AM, A1, B1 lub T. Powyżej 18 roku życia nie są wymagane dokumenty uprawniające do poruszania się tym pojazdem.

  • Czy hulajnoga elektryczna musi spełniać jakieś warunki techniczne?


Jest to wyłącznie pojazd dwuosiowy, o napędzie elektrycznym, który jest wyposażony w kierownicę, bez siedzenia i bez pedałów. Nie może przekroczyć 1,4 metra długości, 0,9 metra szerokości, 30 kg masy. Z tyłu musi znajdować się co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz dodatkowo jedno światło pozycyjne barwy czerwonej. Z boku musi znajdować się jedno światło odblaskowe barwy białej lub żółtej - po obu stronach pojazdu. Światła pozycyjne z tyłu i z przodu (barwy białej) mogą być zdemontowane, jeśli kierujący nie jest zobowiązany do ich używania podczas jazdy. Hulajnoga musi posiadać jeden sprawny hamulec i dzwonek. Dodatkowo musi również posiadać numer lub kod graficzny, który pozwala zidentyfikować konkretny pojazd. Ostatnim obowiązkowym elementem jest podpórka, która umożliwi jej bezpieczne zaparkowanie.

Należy również pamiętać o tym, że zabrania się przewożenia innych osób, zwierząt i przedmiotów.

Hulajnogą elektryczną zabrania się również kierowania osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie.

Zac / bielsko.info

źródło: Komenda Miejska Policji w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.