bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 1 marca 2013
  • 2 marca 2013
  • wyświetleń: 4599

Platan z Kóz na drugim miejscu

Platan z Kóz zdobył 13 898 głosów w internetowym plebiscycie na Europejskie Drzewo Roku i spośród sześciu drzew biorących udział w konkursie zdobył 2. miejsce!

platan
200-letni platan rośnie w parku w centrum Kóz · fot. Klub Gaja


Platan z Węgier uzyskał 14 205 głosów (o 307 więcej niż drzewo z Polski) i został Europejskim Drzewem Roku. Trzecie miejsce zajął dąb z Irlandii, na którego oddano 5 785 głosów.

W ubiegłym roku platan z Kóz wygrał konkurs Klubu Gaja na Drzewo Roku i już dzięki temu stał się rozpoznawalną wizytówką miejscowości. - Myślę, że teraz mieszkańcy Kóz i ludzie z całej Polski, zachęcani do głosowania przez Klub Gaja i przez kozian, wzięli udział we wspaniałej zabawie - komentuje Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

W internetowym plebiscycie platan z Polski od początku prowadził. Wraz z 250-letnim platanem z Węgier (z miasta Eger) szybko stał się liderem konkursu. Oba drzewa miały zdecydowaną przewagę nad pozostałymi kandydatami: lipą z Czech, grupą drzew (morwa i dwa orzechy) z Bułgarii, platanem ze Słowacji i dębem z Irlandii.

Drugie miejsce w konkursie jest dla nas wszystkich sukcesem. O platanie rosnącym w miejscowości Kozy usłyszała cała Polska! - Dziękuję tym wszystkim, którzy włączyli się w głosowanie i oddali głos na koziańskiego platana - mówi Krzysztof Fiałkowski, wójt gminy Kozy.

Konkurs Europejskie Drzewo Roku, organizowany przez czeską organizację Nadace Partnerství, ma charakter edukacyjny. Rywalizują w nim drzewa z kilku krajów Europy, które wygrały podobne konkursy u siebie, zachęcające do poznawania i ochrony przyrody. Nagrodą jest statuetka wręczana w Brukseli podczas Zielonego Tygodnia, największej corocznej konferencji poświęconej europejskiej polityce w dziedzinie środowiska.

ab / bielsko.info
źródło: Klub Gaja

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.