Wiadomości

  • 13 maja 2024
  • wyświetleń: 17029

Takie zabiegi wykonywano tylko w Katowicach i Zabrzu. Od teraz także w Bielsku-Białej

LBBAP to nowatorski zabieg polegający na wszczepieniu stymulatora serca, który do tej pory w województwie śląskim był wykonywany tylko w szpitalach w Zabrzu oraz Katowicach-Ochojcu. Do grona tych placówek dołączył jednak Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej.

Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej wykonuje od niedawna zabiegi LBBAP - to nowatorska metoda wszczepiania stymulat
Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej wykonuje od niedawna zabiegi LBBAP - to nowatorska metoda wszczepiania stymulatorów serca · fot. Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej


LBBAP stosuje się u pacjentów cierpiących na bradyarytmię oraz niewydolność serca. Zabieg polega na wkręceniu specjalnej elektrody w niewielką strukturę w środku serca, w której naturalnie przewodzone są impulsy elektryczne. Dzięki temu mięsień stymulowany jest w sposób taki, jak „wymyśliła” to natura. Elektrody nie trzeba wymieniać.

Jak podkreśla dr n. med. Wojciech Jaszczurowski, ordynator Oddziału Kardiologii Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej, wykonanie zabieg LBBAP nie jest uzależnione od wieku pacjenta. - Jeżeli tylko pacjent się kwalifikuje, to zabieg jest wykonywany - mówi kardiochirurg.

Pierwsza taka operacja w bielskim szpitalu została już wykonana i zakończyła się pomyślnie. Dobę po jej zakończeniu pacjent opuścił placówkę. - Nie było powikłań. Zapis elektrokardiograficzny serca był bardzo dobry. Teraz pacjent będzie pod stałą opieką poradni kontroli stymulatorów - wyjaśnia dr Jaszczurowski.

kr / bielsko.info

źródło: Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.