bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 25 lutego 2013
  • wyświetleń: 3802

Specjalistyczny sprzęt dla ATH

ATH rozpoczęła kompletowanie specjalistycznej aparatury na wyposażenie dwóch bliźniaczych pawilonów laboratoryjnych. Urządzenia badawcze służyć będą regionalnemu przemysłowi.

ATH
Budynek laboratorium ATH · fot. ATH


Stawianie dwóch bliźniaczych budynków laboratoryjnych w kampusie akademickim na Błoniach rozpoczęto w maju ub.roku, dziś oba pawilony są już gotowe. Dzięki temu Centrum Innowacji i Transferu Technologii ATH mogło rozpocząć kompletowanie specjalistycznej aparatury badawczej.

- Zależało nam na powstaniu laboratoriów przede wszystkim dlatego, aby móc odpowiadać na potrzeby producentów z naszego regionu. W ten sposób będziemy służyć pomocą zwłaszcza małym i średnim przedsiębiorstwom. Takie firmy nie mogą pozwolić sobie na wydawanie pieniędzy na badania. Toteż skorzystanie ze specjalistycznych urządzeń i wiedzy naszych naukowców ułatwi im działalność rynkową i konkurencję w swoich branżach - mówi prof. Ryszard Barcik, rektor Akademii Techniczno-Humanistycznej.

Obecnie trwa kompletowanie urządzeń z długiej listy, jaka powstała we współpracy z organizacjami przedsiębiorców i producentami z naszego regionu. Inwestycja będzie sfinansowana z funduszy unijnych przy sporym udziale środków Akademii.

- Budowa kosztowała blisko 3 mln zł. Na zakup tego nowoczesnego sprzętu mamy z kolei przeznaczone 4 mln zł, z czego z własnych pieniędzy nasza uczelnia zarezerwowała ponad pół miliona złotych. Liczymy, że w postępowaniu przetargowym uda się nam wynegocjować korzystne ceny - wyjaśnia prof. Janusz Juraszek, dyrektor Centrum Innowacji i Transferu Technologii ATH.

Urządzanie laboratoriów odbywać się będzie stopniowo, w miarę zakupu i dostarczania kolejnych urządzeń. Prof. Juraszek liczy, że do końca roku uda się uruchomić prace badawcze we współpracy z producentami z Podbeskidzia. Zgodnie z warunkami przyznanego dofinansowania, przez pięć lat wyniki badań prowadzonych w tych laboratoriach będą nieodpłatnie upowszechniane wśród wszystkich zainteresowanych firm.

- To ważne, że prace badawcze naszych naukowców będą miały bardzo praktyczny wymiar. Dla Akademii dodatkową korzyścią będą publikacje, dzięki którym nasza kadra naukowa podwyższy swoje kwalifikacje, zdobywając kolejne stopnie naukowe - dodaje rektor prof. Barcik.

ab / bielsko.info
źródło: ATH Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.