bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 24 lutego 2013
  • wyświetleń: 3995

Wrócą pociągi do Skoczowa?

Mieszkańcy Skoczowa walczą o przywrócenie ruchu kolejowego z Bielskiem-Białą i Cieszynem. Zebrali ponad 500 podpisów i przekazali Kolejom Śląskim. Czekają też na pomoc podróżnych z pozostałych miast i gmin. Przewoźnik mówi jednak wprost, że bez poprawy infrastruktury przez PKP, tabor szybko na trasę nie wróci.

Pociąg, koleje śląskie, tabor, wagon, PKP
Pociąg Kolei Śląskich · fot. Oskar Piecuch / bielsko.info


Od 2009 roku nie funkcjonuje bezpośredni ruch pasażerski na trasie Bielsko-Biała - Skoczów - Cieszyn. Zlikwidowały go Przewozy Regionalne. Wiele osób liczyło, że uda się go przywrócić, kiedy pociągi PR zostaną zastąpione przez Koleje Śląskie.

Obecnie podróżni z Bielska-Białej koleją mogą dojechać do Cieszyna wyłącznie przez Czechowice-Dziedzice. Taka wyprawa trwa ponad 1,5 godziny. Do Skoczowa dojazd pociągiem jest możliwy tylko po przesiadce w... Pszczynie lub w Tychach.

Najgłośniej tej sytuacji sprzeciwiają się mieszkańcy Skoczowa. 20 lutego przekazali Januszowi Pagodzie z Kolei Śląskich petycję z 536 podpisami. Dodatkowo został złożony także list intencyjny, popierający inicjatywę. Chęć pomocy wyraziła burmistrz Skoczowa Janina Żagan.

Koleje Śląskie nie mówią tej propozycji nie, jednak stawiają warunki. - W pierwszej kolejności musi ulec poprawie stan infrastruktury kolejowej, która obecnie jest w bardzo złym stanie - powiedział Janusz Pogoda z Kolei Śląskich, który zwrócił uwagę, że to leży już w gestii spółki PKP Polskie Linie Kolejowe, która jest zarządcą linii.

Przedstawiciele spółki mówią jednak wprost, że modernizacją linii nie są w ogóle zainteresowani. Jak podaje serwis rynek-kolejowy.pl, jej odcinek z Bielska-Białej do Skoczowa został wyznaczony nawet do zamknięcia.

- Po wnikliwej analizie postanowiliśmy wycofać inicjatywę modernizacji linii Bielsko-Biała-Cieszyn, dlatego też, że linia, mimo ewentualnego doinwestowania, osiągnie wątpliwą konkurencyjność w stosunku do równolegle do niej przebiegającej drogi ekspresowej S-1 - czytamy w stanowisku PKP Polskie Linie Kolejowe, które trafiło do Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.

Według Pogody, zainteresowane przywróceniem linii gminy powinny wspólnie przygotować dokument dotyczący inwentaryzacji rynku kolejowego oraz infrastruktury kolejowej. Znaleźć w nim miałaby się analiza stanu obecnego, konkurencyjności linii, prognoz dotyczących ruchu podróżnych, planów inwestycyjnych, kosztów wdrożenia i harmonogramu.

- Jeżeli ten dokument wykaże zasadność i potrzebę przywrócenia linii dla mieszkańców to wówczas możemy przejść do kolejnego kroku, podejmowania rozmów na temat reaktywacji - powiedział Pogoda. Wówczas można również zastanowić się nad skorzystaniem z funduszy europejskich.

Tematem już niedługo mają zająć się wójtowie i burmistrzowie Śląska Cieszyńskiego podczas wspólnego spotkania. Czy inicjatywa przywrócenia linii okaże się również istotna dla Bielska-Białej?

new / bielsko.info
źródło: Rynek Kolejowy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.