Wiadomości

  • 3 kwietnia 2024
  • wyświetleń: 1120

Kierowcy pędzą po Złotych Łanach, a przejść dla pieszych brak. Miasto nie planuje jednak ich wyznaczać

Wydawać by się mogło, że im więcej oznakowanych przejść dla pieszych, tym bezpieczniej. Nie do końca. Zwłaszcza, że nie wszędzie da się wymalować „zebry” i nie wszędzie jest taka potrzeba.

przejście dla pieszych, pasy
fot. internet


Jak opisuje radny Maksymilian Pryga, na terenie skrzyżowań ulicy Akademii Umiejętności z ulicą Wiejską oraz ulicą Osadniczą funkcjonują zatoki oraz nieoznakowane i niezabezpieczone przejścia. W sposób dosadny i szczegółowy opisała to jedna z mieszkanek tego rejonu prosząc radnego o interwencję.

"Przy zbiegu ulic: Akademii Umiejętności, Wiejskiej oraz Osadniczej prowizoryczne przejścia są oznaczone jedynie poprzez obniżenie krawężnika. Mogłyby być jednak oznaczone oraz formalnie uznane jako przejścia dla pieszych? Chciałabym nadmienić , że z tych przejść korzystają spacerowicze udający się np. na pobliskie bulwary, a przede wszystkim rodzice z dziećmi udający się do przedszkola przy ul. Góralskiej i oczywiście dzieci i młodzież udająca się do SP nr 33, a ściślej do jej drugiego budynku, który mieści się przy ul. Straconki. Nie mamy tu ani progów zwalniających, ani przejść dla pieszych oznaczonych, a kierowcy nie raz, nie dwa robią sobie z tej drogi po prostu drogę wyścigowa i pędzą jak zwariowani. Zdarzają się też olbrzymie samochody dostawcze, dowożące towar do Biedronki. Mam nadzieję, że uda się w tym temacie coś pomóc..." - napisała bielszczanka.

- Bardzo proszę o podjęcie wszelkich możliwych działań interwencyjnych zgodnie z kompetencjami Miejskiego Zarządu Dróg - zaapelował Pryga.

Odpowiedzi udzielił zastępca prezydenta Bielska-Białej Przemysław Kamiński. - Uwzględniając przepisy mówiące, że przejścia w miastach należy wyznaczać w zasadzie tylko przez ulice układu podstawowego uznane za trasy z pierwszeństwem, w miejscach gdzie koncentruje się możliwie największy ruch pieszy, nie planuje się wyznaczania przejścia na ul. Akademii Umiejętności na wysokości ul. Osadniczej - wyjaśnił.

- Jednocześnie pragnę podkreślić, że przekraczanie jezdni poza wyznaczonymi przejściami dla pieszych jest dopuszczalne. Zgodnie z obowiązującymi przepisami Ustawy Prawo o ruchu drogowym pieszy może przechodzić przez jezdnię, jeżeli odległość od najbliższego przejścia dla pieszych jest większa niż 100 m. Wyznaczenie oznaczonych przejść dla pieszych przez ulice położone w obszarze gęstej zabudowy mieszkaniowej, ogranicza możliwość przekraczania jezdni w zasadzie jedynie do oznakowanych przejść dla pieszych. Natomiast podkreślić należy, że wyznaczenie przejścia dla pieszych za pomocą znaków nie jest gwarancją bezpieczeństwa pieszych - dodał wiceprezydent.

Kamiński poinformował też, że zwróci się do bielskiej drogówki o częstsze kontrole dotyczące przestrzegania przepisów ruchu drogowego na terenie Złotych Łanów.

raz / bielsko.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.