bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 19 lutego 2013
  • 27 lutego 2013
  • wyświetleń: 5330

Marsz Młodzieży Wszechpolskiej

Za nami:

Młodzież Wszechpolska w Bielsko-Biała upamiętni Edwarda Zajączka - zasłużonego narodowca działającego przed wojną w Bielsku, który zginął w obozie KL Auschwitz.

zajączek
Edward Zajączek


- Chcemy pielęgnować o nim pamięć i 27 lutego w 71. rocznicę śmierci udajemy się pod tablicę Domu Polskiego, gdzie zapalamy znicz i złożymy kwiaty. Tam tez wygłosimy uroczyste przemówienie - informują działacze Młodzieży Wszechpolskiej z Bielsko-Biała. Marsz wyruszy o godzinie 18.00 z placu Chrobrego.

Edward Zajączek urodził się w 1901 roku w miejscowości Las koło Ślemienia. Związany praktycznie przez całe życie z ruchem narodowym. Jego działalność w Bielsku-Białej i na terenie Śląska Cieszyńskiego, publiczna krytyka sanacji i socjalizmu spowodowały, że należał do grona osób najczęściej prześladowanych przez władze w latach 1931-1935. Był szykanowany, a nawet przez pewien czas internowano go w obozie w Berezie Kartuskiej.

Po wybuchu II wojny światowej przystąpił do tworzenia konspiracyjnej organizacji NOW. Działał pod pseudonimem "Wolf". Za działalności podziemną został aresztowany przez gestapo w listopadzie 1940 roku.

W śledztwie nikogo nie wydał i nie przyznał się do działalności podziemnej. Wywieziony do KL Auschwitz 18 grudnia 1941 roku. Edward Zajączek zginął 27 lutego 1942 roku. Został zamordowany w bunkrze głodowym w podziemiach bloku nr 11. Zwłoki spalono w krematorium, a prochy rozsypano. Często narażał sobie, aby pomagać innym. Do końca walczył dla szczytnych idei, które ciągle starał się wprowadzać w życie.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.