Wiadomości

  • 24 lutego 2024
  • wyświetleń: 532

[FOTO] Powiat bielski świętował 25-lecie. Wśród gości Jerzy Buzek

- Idziemy po władzę, by oddać ją ludziom. Takie hasło przyświecało twórcom reformy samorządowej w 1998 r. Na podstawie działań powiatów możemy dzisiaj powiedzieć, że to się udało - mówił prof. Jerzy Buzek na gali z okazji 25-lecia Powiatu Bielskiego. Uroczyste spotkanie odbyło się w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki w Bielsku-Białej.

Uroczysta gala z okazji 25-lecia powiatu bielskiego - 23.02.2024 · fot. Przemysław Jakubowski / "Kadr z Wydarzeń"


- Nie tworzyliśmy czegoś nowego. To było odrodzenie wspólnot istniejących w naszym kraju od wieków, a zlikwidowanych niedawno bo w latach 70-tych XX w. - mówiła prof. Irena Lipowicz, która pracowała przy wprowadzaniu reformy samorządowej. Przewodnicząca Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Sejmu RP III kadencji podkreśliła, że nie udało się zrealizować głębokiej decentralizacji finansów państwa.

- Celem było, aby wspólnota powiatowa zarządzała swoimi finansami. Aby pieniądze wypracowane w danym miejscu służyły w pierwszej kolejności tej lokalnej społeczności. Wtedy w 1998 r. można było jeszcze dyskutować, ale państwo swoją pracą zaświadczyliście, że jeżeli wreszcie nastąpi uczciwa decentralizacja finansów, to tych pieniędzy nie zmarnujecie. Tylko trzeba pozwolić wam działać - dodała prof. Lipowicz.

Starosta bielski Andrzej Płonka jest w samorządzie od jego początków. Najpierw jako radny powiatowy, a od 2002 r. nieprzerwanie na stanowisku starosty. Za wspólne działania dziękował włodarzom gmin, radnym i mieszkańcom.

- Za społeczne inicjatywy dziękuję paniom z Kół Gospodyń Wiejskich, druhom z Ochotniczych Straży Pożarnych, animatorom kultury, działaczom sportowym, stowarzyszeniom, zespołom czy fundacjom, naczelnikom i pracownikom Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej. Dziękuję przedsiębiorcom, którzy gwarantują rozwój gospodarczy naszego regionu. Szczególne pozdrowienia kieruję do naszego partnerskiego powiatu Rhein-Erft w Niemczech, a staroście Frankowi Rock`owi dziękuję za piękne 23 lata współpracy. Dziękuję również delegacji z partnerskiego powiatu poznańskiego ze starostą Janem Grabkowskim na czele - wymieniał samorządowiec.

To rząd Jerzego Buzka wprowadzał w życie reformę przywracającą powiaty na mapę administracyjną Polski. Zdaniem byłego premiera była ona przełomowa w decentralizacji władzy. - Ta wielka reforma wprowadzająca duże województwa w Polsce, nie udałaby się bez powiatów. To powiaty dały szansę na to, żeby nasze gminy zaczęły ze sobą współpracować. Współpraca od parasolem powiatu nie wszędzie przebiegała sprawnie. Powiat bielski może być tutaj wzorem - mówił prof. Jerzy Buzek.  

W czasie gali wręczono 3 mieszkańcom powiatu bielskiego najwyższe odznaczenia przyznawane przez Sejmik Województwa Śląskiego. Co ciekawe, wszystkie Złote Odznaki za Zasługi dla Województwa Śląskiego trafiły do mieszkańców jednej miejscowości - Rudzicy, zagłębia artystycznego naszego powiatu: Jana Borowskiego - dyrygenta, wykładowcy i samorządowca, Floriana Kohuta, którego obrazy ze strachem polnym w roli głównej można spotkać w prywatnych galerach na całym świecie oraz Juliusza Wątroby - poety, prozaika i satyryka. Wyróżnienia wręczała Ewa Żak, radna wojewódzka.

Goście gali obejrzeli film "25-lat powiatu bielskiego" i wystawę zdjęć zatytułowaną "Powiat Bielski - miejsce nieograniczonych możliwości". Ekspozycja powstała przy współpracy wydział promocji powiatu, kultury, sportu i turystyki Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej z samorządami gminnymi. Wyjątkowym wydarzeniem był koncert "The Holy Spirit Mass" norweskiego kompozytora Kima Andre Arnesena w wykonaniu Bielskiej Orkiestry Kameralnej oraz Bielskiego Chóru Kameralnego pod dyrekcją Beaty Borowskiej.

mp / bielsko.info

źródło: Powiat Bielski

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.