Wiadomości

  • 20 lutego 2024
  • 5 marca 2024
  • wyświetleń: 30907

Śledztwo prokuratury: youtuber zdetonował w lesie ładunki wybuchowe. Challenge opublikował na kanale

W poniedziałek, 19 lutego około godziny 18.00 głośny huk wyrwał mieszkańców kilku miejscowości z popołudniowego letargu. Eksplozja była słyszana w Iłownicy, Rudzicy, Wieszczętach czy nawet w części Świętoszówki. Jak wynika z najnowszych ustaleń, śledztwo w tej sprawie prowadzi prokuratura. W sobotę 2 marca na kanale YouTube Czvjnika ukazał się film pt. "Wysadziłem Największe TNT na Świecie!".19 lutego w rejon słyszanej eksplozji pojechali policjanci, którzy wstępnie wykluczyli pożar po eksplozji. Nigdzie nie było widać ognia, a do mundurowych nie wpłynęło zgłoszenie dokładnie precyzującego źródło wcześniejszego hałasu. W dobie wojny za naszą wschodnią granicą rozbłysk i głośny huk miał pełne prawo zaniepokoić mieszkańców, którzy drogą elektroniczną przekazywali sobie relacje i materiały filmowe z kamer monitoringu. Bielscy policjanci potraktowali sprawę poważnie i zadysponowali znaczne siły do penetracji terenu. Użyto m.in. drona z termowizją. Szukano do skutku bo tak duża eksplozja musiała zostawić ślad na ziemi. Tak też było.

To był tylko film

Po około dwóch godzinach udało się ustalić źródło wybuchu. W miejscowości Mnich na terenie pow. cieszyńskiego, w masywie leśnym odbywały się zdjęcia do filmu. Jednym z elementów inscenizacji była symulowana eksplozja. Policjanci zweryfikowali dokumenty i pozwolenia ekipy filmowej. Nie było zastrzeżeń. Nad bezpieczeństwem planu zdjęciowego czuwał profesjonalny pirotechnik.

Gdzie komunikacja?Ekipa filmowa miała stosowne pozwolenia, a co za tym idzie o sprawie musiała wiedzieć miejscowa jednostka policji. Miejscowość Mnich podlega pod komisariat w Strumieniu. Wygląda na to, że zabrakło komunikacji między jednostkami policji w sąsiednich powiatach bielskim i cieszyńskim. Nie udało się nam ustalić do jakiej produkcji są kręcone zdjęcia w Mnichu. Można odnieść wrażenie, że to jakiś "czeski film".

Za wybuchem stoi znany YoutuberOkazuje się, że za wybuchem stoi znany Youtuber Czvjnik, który przyznał się do niego we wtorkowe popołudnie w relacji na Instagramie. Dodał także krótką informację „efekty 27.02”.

Czvjnik, czyli Sebastian Czajewski, posiada konta na YouTubie, TikToku i Instagramie. Jego materiały docierają do milionów internautów.

Prokuratura wszczyna postępowaniePostępowanie w sprawie eksplozji wszczęła cieszyńska prokuratura. Jak podaje RMF FM, przesłuchano już pierwszych świadków, a główny wątek dotyczy faktu, czy zostały użyte te środki pirotechniczne, na które wydane było pozwolenie. - Sprawdzamy tę kwestię, bo huk i łuna były bardzo duże. Istnieje uzasadnione podejrzenie, że mogło dojść do zdetonowania czegoś więcej. To wymaga zbadania i wiadomości specjalnych z dziedziny ładunków wybuchowych oraz pirotechniki. Postępowanie to wyjaśni - mówi prokurator Marcin Hołubowicz, cytowany przez stację.

Śledczy mają też badać, czy nie zostało sprowadzone niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia. Sprawdzają też kwestię wydania decyzji administracyjnej przez wojewodę śląskiego związanej z wydaniem pozwolenia na zdetonowanie materiałów wybuchowych.

Czvjnik
fot. Instagram / Czvjnik


Czvjnik
fot. Instagram / Czvjnik

ar, kr, mp, sid / bielsko.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.