
Wiadomości
- 21 marca 2024
- wyświetleń: 5139
[FOTO] Utwory Marii Koterbskiej wybrzmiały w BCK-u. Zaaranżowała je bielska artystka
Obchody 100-lecia urodzin bielskiej "Królowej Swingu" - Marii Koterbskiej - zainaugurował koncert "Życie to Swing" w Bielskim Centrum Kultury. Nowe aranżacje utworów legendarnej artystki przedstawiła widzom inna bielszczanka - Iwona Lorenc. Na scenie można było też zobaczyć Piotra Cugowskiego czy Piotra Frankla, syna słynnej wokalistki.
Ponadczasowy walor piosenek Marii Koterbskiej - dla której teksty pisali znakomici poeci i tekściarze, a muzykę tworzyli wybitni kompozytorzy - wykorzystywało już wielu artystów, przygotowując programy złożone z jej utworów. Miłość Marii Koterbskiej do piosenki, swingu, jazzu, do Bielska-Białej zainspirowała również Iwonę Loranc, bardzo utalentowaną wokalistkę - podobnie jak pani Maria bielszczankę - do odkrycia na nowo przebojów polskiej Królowej Swingu, wspaniałej piosenkarki, która ze swoimi utworami władała polską sceną muzyczną w latach 50., 60., 70. XX w. Zaaranżowane na nowo przez Piotra Kominka - w niezwykłej interpretacji wokalistki zyskały bardzo świeże brzmienie, współczesny muzyczny wymiar. Tak powstała wydana przez Dalmafon płyta Dwie drogi - ukazująca twórczość dwóch fantastycznych artystek, odmiennych wrażliwości i temperamentów. Właśnie materiał z tej płyty usłyszeliśmy podczas koncertu Życie to swing.
Specjalnymi gośćmi koncertu był syn Marii Koterbskiej Roman Frankl, który najpierw zaśpiewał w duecie z Iwoną Loranc, a potem sam wykonał utwór "Mężczyzna na niepogodę". Na scenie pojawił się także Piotr Cugowski, który współpracuje z Piotrem Kominkiem - odpowiedzialnym za aranż płyty "Dwie drogi". W stworzeniu niezwykłej atmosfery w BCK-u odpowiada też w dużej mierze reżyserka koncertu Lucyna Sypniewska, artystka Teatru Lalek Banialuka.
Komentarze
Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.
ZOBACZ TAKŻE

Spektakl "Najdroższy" w Bielskim Centrum Kultury

Offbeat Organ - Katta Vox organi

Gorący temat[FOTO] Na planie filmu "Uwierz w Mikołaja 2". Wywiad z Magdaleną Witkiewicz

Muzyczny BB Puls - Zespół KonSpeara

SponsorowanyEdyta Bartosiewicz wystąpi w Cavatina Hall! Koncert z 50-osobową orkiestrą symfoniczną już w marcu!
